Jauni skaļruņi automašīnā var ļoti manāmi uzlabot mūzikas skanējumu salīdzinot ar ražotāja iebūvētajiem skaļruņiem. Labi auto skaļruņi nodrošina patīkamu un kvalitatīvu skaņu, tāpēc šajā rakstā mēs izskatīsim tos gadījumus, kad automašīnā tiek izmantoti standarta izmēra skaļruņi un nepieciešamie vadi ir jau novietoti tiem paredzētajā vietā.

Pastāv automašīnas ar nestandarta skaļruņu uzstādīšanas vietām vai ar neparastu stiprināšanas mehānismu. Šajos gadījumos būs nepieciešams iegādāties specializētās akustiskās sistēmas vai griezties pie speciālistiem.

Kādi mēdz būt auto skaļruņi?

Ierasts auto skaļruņu veidošanas princips ir – kad zemo frekvenču skaļruņa centrā ir izvietots viens vai vairāki mazāka izmēra skaļruņi vidējām un augstām frekvencēm. Tirgū tiek ražotas arī atsevišķi sadalītas sistēmas, kurās zemo frekvenču un augsto frekvenču skaļruņi tiek novietoti un uzstādīti atsevišķi.

Parastie apļveida auto skaļruņi tiek ražoti zemāk minētajos izmēros:

  • 10 cm – vismazākie no standarta izmēra skaļruņiem, bieži tiek uzstādīti mašīnas aizmugurējās durvīs
  • 13 cm – vidēja lieluma tipiskie skaļruņi 
  • 17 cm – vislielākie no standartizmēra skaļruņiem, bieži tiek uzstādīts automašīnas priekšējās durvīs
  • 20 un 25 cm – reti sastopami, īpaši jaudīgi skaļruņi palielinātā izmēra. Parasti to uzstādīšanai ir nepieciešams lielāks izmērs, kā arī uzstādīšanas procesam ir jāpieiet ar īpašu uzmanību.

Ovālas formas skaļruņu izmēri:

  • 6x9 collas – jaudīgi un kvalitatīvi standartizmēra skaļruņi, bieži tiek uzstādīti mašīnas aizmugurējās durvīs
  • 6x8 un 4x6 collas – reti sastopama izmēra skaļruņi, kurus parasti ražo pasaulē pazīstami ražotāji

Kā izvēlēties piemērotākos auto skaļruņus?

Pirmkārt noskaidrojiet, kādas formas skaļruņi ir iebūvēti automašīnā. Ja tie ir standartizmēra, tad Jums ir paveicies un tos aizstāt ar citiem nesagādās grūtības. Ja Jūs uzskatāt, ka varat paplašināt skaļruņu uzstādīšanas vietu automašīnu durvīs, izvēlieties pēc iespējas lielākus un jaudīgākus variantus – auto skaņas sistēmai obligāti ir jābūt jaudas rezervei, lai, braucot pa visdažādākiem ceļiem ar jebkuru ātrumu, automašīnā mūzika nezaudētu skaņas kvalitāti.

Tālāk Jums ir nepieciešams noteikt vēlamo skaļruņu kvalitātes līmeni. Iesakām iegādāties vismaz divvirzienu skaļruņus, tie spēs nodrošināt pietiekami labas kvalitātes dažādas mūzikas skanējumu. Ja izvēlēsieties vislētāko variantu, pievērsiet uzmanību pazīstamo zīmolu modeļiem – tie spēs nodrošināt cenas un kvalitātes attiecību. Auto akustikas tehnikas nozarē nav vērojama ierastā situācija – kad mazāk pazīstami zīmoli piedāvā augstas kvalitātes tehniku par samazinātu cenu, šeit viss ir savādāk!

Vidējas un augstas kvalitātes segmentā ir vērts pievērst uzmanību interneta vidē publicētajiem apskatiem un lietotāju atsaucēm. Tas palīdzēs piemeklēt akustiku, kas atbilst Jūsu gaidām.

Visaugstāko skaņas kvalitāti nodrošina komponentu sistēmas: skaļruņi ar zemo un augsto frekvenci, kas tiek uzstādīti atsevišķi.

Parasti šāda veida sistēmas nav lētas un to uzstādīšanai ir nepieciešamas zināšanas, taču ieguldītās pūles noteikti atmaksāsies un iepriecinās Jūs!

Iegādājieties maksimāli kvalitatīvus auto skaļruņus Jums piemērotā izmēra, un veiciet uzstādīšanu atbilstoši norādījumiem, kas minēti lietošanas pamācībā.

Sabvūferi

Auto sabvūferis ir svarīgs audiosistēmas elements, kas palīdz iegūt jaudīgus basus un bagātina skaņu.

Pastāv sabvūferi, kas paredzēti atklātai uzstādīšanai – līdzīgi skaļruņu uzstādīšanai, kā arī modeļi, kas paredzēti uzstādīšanai slēgtā korpusā. Ja Jums nav salona iekšējā veidolā brīvas vietas sabvūfera uzstādīšanai, iegādājieties modeli, kas jau ir ievietots korpusā. Lai gūtu papildus skaņas baudījumu, iesakām sabvūferi ar jaudas pastiprinātāju. Tas ievērojami uzlabos skanējuma kvalitātes līmeni, kā arī akustiskās sistēmas frekvenču un dinamisko diapazonu.

Ir arī sabvūferi, kurus novieto brīvi stāvošus automašīnas bagāžniekā vai arī modeļi ar īpaši kompaktu dizainu. Tos var novietot zem sēdekļa, tādejādi iegūstot ļoti kvalitatīvu skaņu, taču gandrīz nemanāmu konstrukciju.