Viedā jeb gudrā māja ir samērā jauns un ērts risinājums dzīvokļa/ mājas automatizācijā. Parasti mēs dēvējam par viedo māju to, kurā vismaz par kaut kādiem procesiem atbild automatizācija, taču viedās mājas jēdziens ir daudz plašāks. Ar šīs sistēmas palīdzību ir iespējams attālināti vadīt siltumapgādi, elektrosistēmu vai atsevišķus elementus (garāžas vārti, ventilācija u.c.). Jaunākās tehnoloģijas viedās mājas ir iespējams vadīt ar viedtālruņu vai interneta palīdzību.

Šajā rakstā mēs pastāstīsim par viedās mājas vienkāršajiem risinājumiem, kas padarīs Jūsu māju drošāku un ērtāku dzīvošanai.

Sistēmas komponenti

No sākuma Jums ir nepieciešams iegādāties centrālo kontrolieri, tie var vienlaikus sadarboties ar līdz pat 230 gudrajām iekārtām. Ir ērti iegādāties kontrolieri kopa ar “starta komplektu”, lai varētu sākt izmantot viedās mājas sistēmas priekšrocības. Ir svarīgi noteikt, kuru protokolu izmanto Jūsu iegādātais kontrolieris – tas atvieglo citu komponentu piemeklēšanu viedās mājas sistēmas izveidē.  Šobrīd viens no visuniversālākajiem viedās mājas protokoliem ir ZigBee. ZigBee ir speciāls bezvadu komunikācijas protokols datu apmaiņai starp ierīcēm, un tas ir būtisks elements lietu interneta ķēdē. Tātad vienotā tīklā (protokolā) var saslēgt visdažādākās zemēs tapušus sensorus un kameras. Proti, mājas saimnieks var brīvi izvēlēties atšķirīgu zīmolu produkciju.

Ērtumam

Apgaismojuma kontrole ir visvienkāršākā sfēra, kuru var automatizēt. Tiek piedāvāti vairāki gudrā apgaismojuma “starta komplekti”, kas iekļauj sevī kontrolieri un lampiņas, kuras tiek vadītas ar bezvada savienojumu. Lietotājs var noregulēt apgaismojuma intensitāti pēc pašu vajadzībām, ieprogrammēt gaismas ieslēgšanas un izslēgšanas laiku, pastāv arī iespēja uzstādīt nosacījumus, ka apgaismojums ieslēdzas tiklīdz kāds atrodas telpā.

Protams, viedās mājas sistēmas strauji attīstās – iegādājoties “starta komplektu” pēc laika lietotājs klāt var iegādāties papildu lampiņas, lai visā mājā/dzīvoklī būtu viedais apgaismojums.

Bezvadu slēdži sader ar apgaismojuma tehnoloģiju un ir visnotaļ ērti, jo tos var uzstādīt jebkurā lietotājam ērtā vietā un nepieciešamības gadījumā var viegli samainīt uzstādīšanas vietu.

Temperatūras kontrole ir nedaudz sarežģītāks jautājums. Tehnoloģiju var izmantot, ja mājā jau darbojas individuāli regulējama apkures sistēma, piemēram, apkures katls ar elektronisko vadību vai vismaz regulējamas baterijas. Ja Jums ir pieejama augstāk minētā regulējamā apkures sistēma, tad var uzstādīt viedo termostatu. Šī ierīce palīdz uzturēt nepieciešamo temperatūru telpās un kontrolēt to, izmantojot viedtālruni. Piemēram, ļoti ekonomiski un ērti var kontrolēt diennakts temperatūras ciklu. Dienas laikā, kad esat darbā, temperatūru var samazināt, vakarpusē temperatūru palielināt. Protams, viedais termostats to visu paveiks īpašnieka vietā.

Visprogresīvākie viedās mājas risinājumi atbalsta vadību ar balss palīgiem – Siri un Alexa.

Tādējādi viedās mājas pārvaldība pāriet uz pilnīgi jaunu līmeni, lūk, tā ir nākotne!

Neapšaubāmi mierīgāks prāts

Drošības nodrošināšana ar viedām ierīcēm ir svarīgākā viedās mājas sistēmas funkcija. Spēcīga aizsardzības sistēma ar pieslēgšanos internetam spēj no vienas puses kontrolēt iedzīvotāju piekļuvi mājās, no otrās puses aizsargāt iekļūšanu mājās no nepiederošas personas, tātad, aizsargāt mājas. Svarīgi, ka saimnieka prombūtnes gadījumā, par visiem notikumiem tiek paziņots elektroniski – aplikācija viedtālrunī informēs lietotāju, ja tika nostrādāti logu un durvju sensori, turklāt var tūlīt pat saņemt ziņu no videokameras un apskatīties, kas ir noticis savas prombūtnes laikā.

Ir arī slēdžu attālinātas vadības iespēja – ar aplikāciju palīdzību var atvērt/aizslēgt konkrētas durvis, kā arī piešķirt īpašu pieeju konkrētajās telpās.

Viedās drošības sistēma iekļauj sevī viedos sensorus (novērošanas kameras, kustību sensori, logu un durvju sensori, dūmu un ūdens detektori, viedās kontaktligzdas utt.) un kontrolieri, kas dod iespēju faktiski no jebkuras vietas sekot līdzi tam, kas notiek mājoklī.

Enerģijas taupīšanai un t.t.

Šeit mēs vienkārši izskatīsim kādas vēl pastāv viedās ierīces sistēmas papildināšanai un ko tās dod lietotājam.

Viedās kontaktligzdas

ļauj ieplānot ierīces ieslēgšanas un izslēgšanas laiku, aprēķināt patērēto enerģiju un attālināti vadīt ieslēgšanos.

Ūdens detektori

ļauj laikus noteikt ūdens noplūdi caurulēs un kanalizācijas cauruļvados. Visvienkāršākā sistēma paziņos par ūdens noplūdi, taču vismodernākā spēs precīzi noteikt noplūdes vietu un automātiski izslēgs ūdeni. Lietotājs tiks brīdināts par trauksmes situāciju, lai paspētu, piemēram, apturēt ūdens noplūdi vannas istabā, pirms sabojāti apakšējo kaimiņu griesti.

Universālas pogas

ir ļoti vienkārša ierīce, kura darbojas ar bezvadu pieslēgumu. Pogu var novietot nepieciešamajā vietā un ar tās palīdzību pārvaldīt vairākas viedās mājas funkcijas vienlaicīgi, piemēram, poga virtuvē var ieslēgt gaismu virs plīts virsmas vai izlietnes, ieslēgt tvaika nosūcēju un veikt citas darbības. Poga vannasistabā ieslēgs gaismu, grīdas apkuri, ventilāciju, mūzikas atskaņošanu u.c.

Viedās žalūzijas un logu sensori

pavēstīs, vai tie netiek atvērti brīdī, kad nevienam mājās nebūtu jāatrodas. Žalūzijas aizsegs logu no gaismas līdzīgi kā to dara aizkari.

Viedās slēdzenes

ir ērti savienojamas un tām ir plašas lietošanas iespējas. Ja nepieciešams, informāciju par slēdzenes lietošanu var saņemt pa mobilo tālruni. Turklāt vairākiem modeļiem saglabājas informācija par katru slēdzenes izmantošanas reizi, ko jebkurā brīdī iespējams pārbaudīt. Viedo slēdzeni var iestatīt automātiskā aizslēgšanās režīmā, tā ka nekādu uztraukumu par vaļā atstātām durvīm.

Novērošanas kameras

parasti tiek uzstādītas drošības sistēmas nolūkos, taču arī tām ir plašas lietošanas iespējas. IP kamera ļaus pārliecināties, vai bez mājas īpašnieka ziņas tajā neatrodas nepiederošas personas. Var novērot mājdzīvniekus, bērnus, vecākā gadagājuma cilvēkus vai noalgotus darbiniekus, kas kaut ko dara Jūsu mājās, piemēram, veic remontdarbus Jūsu prombūtnes laikā.

Viedais durvju zvans

ir patīkams viedās mājas sistēmas papildinājums, kas ļauj ne vien zvanīt durvīs, bet arī parāda viedtālrunī vai uz televizora ekrāna kas ir ieradies ciemos.