Skaļruņi jeb akustiskās sistēmas (AS) ir ļoti svarīgs elements audio sistēmas vai mājas  kinozāles sastāvā. Atkarībā no tā, cik precīzi tiks veikta izvēle, sistēmas skaņas kopējā kvalitāte var ļoti atšķirties. Pat nav tik svarīgi, kādas pārējās komponentes Jūs izvēlēsieties - skaļruņi ir galvenais elements, kurš ietekmē visu. 

Atkarībā no pielietojuma, skaļruņi tiek iedalīti vairākās kategorijās. Mūzikas klausīšanai izmanto klasiskās stereo tumbas, kuri atšķiras pēc izmēra, konstrukcijas īpašībām un, protams, cenas. Dažreiz komplektos ietilpst arī sabvūferis - speciālā zemo frekvenču akustiskā sistēma, kas paredzēta, lai paplašinātu basu skanējumu. Mājas kinozāles sistēmās pielieto telpiskās skaņas komplektus, kuru sastāvā ietilpst 5, 8 vai pat vairāk tumbas.

Izvēlamies skaļruņus mūzikai

Izvēloties skaļruņus mūzikas klausīšanai, ir jāņem vērā vairāki parametri. Pirmais, kurš tradicionāli tiek uzskatīts par galveno, ir atskaņojamo frekvenču diapazons: jo platāks tas būs, jo precīzāk akustiskā sistēma pārraidīs mūzikas instrumentu skanējumu un dziedātāju balsis. Parasti kvalitatīvas akustiskās sistēmas, kuras spēj atskaņot plašu skaņu diapazonu un līdz ar to ir pietiekami jaudīgas, maksā diezgan daudz. No otras puses, jāsaka, ka, izmantojot mūsdienīgās tehnoloģijas, ražotāji spēj sasniegt ļoti nopietnu skaņas kvalitāti pat cenas ziņā visai pieejamos modeļos. Lai paplašinātu sistēmas iespējas, ieteicams papildināt Jūsu komplektu ar sabvūferi - speciālu zemo frekvenču (basu) skaļruni. Jāpiebilst, ka tā iegādi droši var atlikt uz vēlāku laiku, sistēmas komplektāciju sākot no tradicionālām stereo tumbām un ar laiku paplašinot sistēmu.

Jebkurā gadījumā, pievērsiet uzmanību sekojošiem AS parametriem:

Jauda

Teorētiski, jo lielāks ir šis parametrs, jo skaļāka būs skaņa, tomēr liela jauda Jums diez vai būs nepieciešama ikdienā, vienkārši klausoties mīļākās dziesmas mājās. Taču, balstoties uz prakses, jāsaka, ka jauda būtiski ietekmē skaņas kvalitāti, garantējot minimālus skaņas kropļojumus pat pie liela skaļuma.

Nominālā pretestība

jeb impedance (tiek mērīta Omos). Akustisko sistēmu pretestības lielums nav tieši saistīts ar to vispārējo kvalitāti vai jaudu, bet nosaka AS parametru, kurš dod iespēju saprast, vai skaļrunis ir savietojams ar Jūsu pastiprinātāju, vai nē. Piemēram, ja pastiprinātājs atbalsta AS ar pretestību no 6 līdz 8 Ω, skaļruņus ar pretestību 4 Ω pieslēgt pie tā nevar. Vairāki pastiprinātāji ir aprīkoti ar skaļruņu pretestības pārslēdzēju. Šajā gadījumā, pirms pastiprinātāja un tumbu pieslēgšanas, tas jāuzstāda pareizajā stāvoklī.

Atskaņojamo frekvenču diapazons

Jo platāks tas ir, jo labāk, turklāt, varam teikt, ka labu skaļruņu gadījumā tam ir jābūt 50-20000 Hz robežās. Ja Jūsu izvēlētajam modelim diapazons ir vēl lielāks, tad tas ir ļoti labs rādītājs.

Joslu skaits

Lai uzlabotu augstāko un zemāko frekvenču skanējumu, akustisko sistēmu inženieri paredz dažādām skaņas frekvencēm speciālus skaļruņus - to atskaņojamo frekvenču diapazonus sauc par joslām. Tiek uzskatīts, ka minimālais joslu skaits ir 2: viens skaļrunis augstajām frekvencēm un vēl viens - zemajām un vidējām. Visdārgākās AS izmanto 3 joslas, veltot speciālu skaļruni vidējām frekvencēm.

Fāzes invertora cauruma novietojums

Fāzes invertors parasti izskatās kā apaļš caurums uz korpusa. Bieži akustisko sistēmu lietotāji nepievērš uzmanību tā novietojumam, taču patiesībā tas ir ļoti būtisks AS konstrukcijas elements, kas ietekmē basu atskaņošanu. Piemēram, ja Jūsu akustiskās sistēmas fāzes invertors atrodas aizmugurējā panelī, šādu AS nevar novietot tieši pie sienas - vajag, lai no korpusa līdz sienai būtu vismaz 30-40 centimetru atstarpe. Ja tās nebūs, zemo frekvenču skanējums būs ne tik pilnīgs un skaidrs, kā to ieplānojuši skaļruņa ražotāji.

Izvēlamies mājas kinozāles akustiku

Izvēloties akustiku mājas kinozālei, ir vērts balstīties uz visiem augstākminētajiem faktiem, tomēr ir jāņem vērā arī sistēmu atšķirīgās pazīmes. Vispirms noteikti izdomājiet, cik kanālu būs Jūsu sistēmai. Parasti šo parametru nosaka daudzkanālu resīvers, kurš kalpo par mājas kinozāles skaņas sistēmas kodolu. Mūsdienu resīveru modeļi atbalsta 5.1, 7.1 vai pat vairāk kanālus, tomēr mēs izskatīsim klasisko 5.1 sistēmu, kura sastāv no 5 skaļruņiem un 1 sabvūfera.

Frontālā akustika

tas ir galvenais skaļruņu komplekta elements. Tās ir divas AS, kuras stāv pa labi un pa kreisi no televizora ekrāna. Mājas kinozāles frontālās akustikas funkcijas lieliski spēj pildīt jau esošie muzikālie skaļruņi, jo tieši šis AS pāris atskaņo lielāko daļu skaņu.

Telpiskās skaņas akustika

kura sastāv vismaz no diviem aizmugures skaļruņiem. Šīs tumbas tiek novietoti skatītājam aizmugurē un rada efektu, it kā viņš pats atrodas filmēšanas laukumā. Pateicoties tām, perfekti tiks atskaņoti 3D efekti, lidojošo priekšmetu skaņas, atmosfēriskie, telpiskie efekti.

Centrālā kanāla skaļrunis

ir īpaši svarīgs aktieru dialogu atskaņošanā, jo caur to filmās tiek atskaņota lielākā daļa balsu. Šo skaļruni novieto vai nu tieši zem televizora, vai virs tā.

Sabvūferis

specializēts zemfrekvenču skaļrunis. Mājas kinozāles sistēmā tas ne tikai paplašina basu diapazona skanējumu, bet arī pārraida zemfrekvenču efektus, bez kuriem nav iedomājama neviena mājas kinozāles sistēma. Tiek uzskatīts, ka sabvūferim jābūt aktīvam (tā konstrukcijā ir iekļauts pastiprinātājs, līdz ar ko, tas jāpieslēdz pie strāvas) un tas jāpieslēdz pie AV-resīvera lineārās izejas.

Izvēlamies sabvūferi

Sabvūferis spēj būtiski paplašināt stereo audiosistēmas iespējas, savukārt mājas kinozālē tā noteikti ir obligāta sastāvdaļa. Šeit jāpiebilst, ka sabvūferis mājas kinozālei un automobilim - tās ir ļoti atšķirīgas lietas un nekādā gadījumā nevar aizstāt viena otru.

Par pamatkritērijiem izvēles procesā uzskata to jaudu un atskaņojamās frekvences diapazonu.

Lai nesarežģītu izvēles procesu, uzreiz minēsim galveno likumu: ja Jūsu frontālie skaļruņi ir jaudīgas uz grīdas stāvošās sistēmas, tad jāņem jaudīgs sabvūferis (vismaz 100 vati). Būtu labi, ja izvēlētā modeļa frekvenču diapazons sāktos no 15-20 herciem.  Ja Jūs izmantojat nelielus  “plaukta tipa” skaļruņus, var izvēlēties ne pārāk jaudīgu sabvūfera modeli - pietiks ar 50-80 vatiem.

Labs aktīvais sabvūferis mājas kinozālei tiks aprīkots ar lineāro ieeju, ar kuras palīdzību to pieslēdz pie AV-resīvera. Daži modeļi tiek aprīkoti ar tā saucamajām “augstā līmeņa” ieejām. Tās dod iespēju pieslēgt to pie skaļruņiem un resīvera - šāda shēma būs piemērota, ja resīverim nav lineārās ieejas sabvūfera pieslēgšanai.

Runājot par vadības elementiem, jāpiemin skaļuma un fāzes regulatori. Skaļuma regulatora lietošana noteikti būs saprotama visiem - jo lielāks tā līmenis, jo vairāk būs basu; šeit arī jāatceras par saprātīgajiem ierobežojumiem - lai nebūtu tā, ka pārāk skaļie basi noslāpē visas pārējās skaņas. Fāzes regulators mēdz būt pakāpju (ieslēgts/izslēgts) vai ar plūdenu vadību. Tas palīdz pielāgot sabvūfera skanējumu telpā, kurā tas tiek lietots, kā arī noregulēt to, lai tas labāk funkcionētu kopā ar esošajiem skaļruņiem.

Pēc tam, kad Jūs noteicāt piemērotu vietu Jūsu istabā, izmēģiniet vairākus fāzes regulatora iestatījumus, lai iegūtu labāku kopējo skaņu. Kad fāze ir noregulēta pareizi, basa skanējums būs blīvāks un fokusēts; atstājiet fāzes regulatoru tajā pozīcijā, kura nodrošina kvalitatīvāku skaņu.

Par komplektiem

www.rdveikals.lv piedāvājumā ir vairāki akustisko sistēmu komplekti, daži no kuriem iekļauj arī AV-resīverus. Visa aparatūra, kura ir iekļauta komplektos, ir optimāli savstarpēji pielāgota un spēj ieņemt centrālo vietu Jūsu nākamā mājas kinozāles komplektā.

Noslēgumā

Ja Jūs meklējat skaļruņus mūzikas sistēmai, pievērsiet uzmanību to atskaņojamās frekvences diapazonam un jaudai. Atcerieties, ka telpa, kurā Jūs plānojat novietot skaņas sistēmu, būtiski ietekmē skaņas kvalitāti. Ja telpa ir kompakta, iesakām izvēlēties nelielas “plaukta” tipa tumbiņas ar fāzes invertora caurumu priekšējā panelī. Ja vietas ir daudz un pastāv iespēja brīvi izvietot akustiskās sistēmas, izvēlieties jaudīgas, uz grīdas novietojamās tumbiņas un, pēc iespējas, papildiniet tās ar atbilstošu jaudīgu sabvūferi - iegūtā skaņas kvalitāte Jūs pārsteigs!