Auto GPS navigācija - tas ir neaizstājams palīgs ceļā. Milzīgas pilsētas, mainīgas ceļu satiksmes shēmas, sarežģīti krustojumi ar vairākām joslām - tas viss būtiski apgrūtina braukšanu. Taču, ja Jums ir GPS navigācija, situācija mainās: gudrā ierīce palīdz orientēties, ceļojot nepazīstamās vietās, parāda Jums apvedceļus, palīdz atrast interesantus apskates objektus un, protams, atvieglo ikdienas braucienus. Par to, kā izvēlēties GPS automašīnām, lasiet šajā rakstā.

Kartes - pats svarīgākais

Var droši teikt, ka jebkurš auto GPS navigators patiesībā ir paredzēts tikai vienam nopietnam uzdevumam - palīdzēt Jums nokļūt no punkta A uz punktu B, turklāt, pēc iespējas ātrāk. Visi mūsdienu modeļi darbojas bez pieslēguma internetam, glabājot visas nepieciešamās kartes iebūvētajā atmiņā vai SD kartē. Tomēr, vispirms parunāsim tieši par to galveno īpašību - kartēm.

Atkarībā no tā, kurās vietās Jūs visbiežāk braucat ar auto, vajadzētu izvēlēties sev piemērotāko ierīci. Ja Jūs neplānojat doties tālajās zemēs un visbiežāk pārvietojaties pilsētas robežās, tad Jums vislabāk piemērots būs GPS, kuram līdzi komplektā nāk tikai Baltijas valstu kartes. Ja Jūsu maršruti ir arī citās valstīs, tad noteikti pievērsiet uzmanību modeļiem, kuriem līdzi komplektā nāk Eiropas, Krievijas vai pat visas pasaules kartes. Šeit arī jāpiebilst, ka visas auto GPS navigācijas atbalsta jaunu karšu ielādi, tomēr ir patīkami, ja par to vairs nav jādomā un viss nepieciešamais jau ir ierīcē.

Vēl viena opcija, kurai ir ļoti liela nozīme, ir karšu mūža atjaunošanas iespēja.

Tas nozīmē, ka ražotājs nodrošina karšu atjauninājumus visā navigatora dzīvības laikā. Aktuālās kartes ir vajadzīgas, lai tajās atspoguļotos visas izmaiņas, kuras spēj rasties, piemēram, ceļu rekonstrukcijas laikā. Tomēr, izvēlieties GPS ar visplašāko karšu sortimentu un iespēju to atjaunināt pēc iespējas ilgāk.

Displejs - vieglai navigācijai

Displeja izmērs ir nākamais parametrs, kurš būtiski ietekmē šīs ierīces lietošanas ērtību. GPS ar ekrāna diagonāli līdz 4.5 collām derēs ne īpaši aktīvai ekspluatācijai pilsētas apstākļos vai tieši pretēji, ja Jūs pārsvarā braucat pa trasi “tikai taisni” režīmā. 5 - 7 collu ekrāns derēs tiem, kuri ļoti aktīvi izmanto GPS navigāciju, bieži plāno garus maršrutus un brauc vietās, kur ir sarežģīti krustojumi, viadukti u.tml.. Pievērsiet uzmanību arī displeja izšķirtspējai - jo lielāka tā būs, jo precīzāk un patīkamāk izskatīsies karte.

Papildu opcijas

Mūsdienās, kad ceļu satiksmes negadījumi un sastrēgumi ir bieži sastopami gandrīz visās pilsētās, Jums palīdzēs viena no aktuālākajām GPS navigatoru opcijām - ceļu satiksmes stāvokļa informatīvā sistēma. Ja Jūsu ceļā notiek negadījums vai sāk veidoties sastrēgums, GPS viedierīce laicīgi pabrīdinās Jūs un izveidos jaunu maršrutu.

Bezvadu savienojumi, kuri bieži vien ir iebūvēti GPS navigācijās, krietni paplašina to funkcionalitāti. Bluetooth bezvadu interfeiss spēj izveidot savienojumu starp viedtālruni un GPS, nodrošinot Hands Free balss pārraidi. Tas uzlabo drošību, jo sarunu laikā Jums nevajadzēs turēt telefonu rokās. Iebūvēts Wi-Fi var noderēt arī kā papildfunkcija - lietojot šo pieslēgumu, var atjaunināt navigācijas kartes, bet dažiem modeļiem tas der tam, lai varētu pieslēgties internetam un lietot GPS iekārtu kā planšetdatoru.

Vēl viena noderīga opcija - iebūvēts videoreģistrators.

Šāds risinājums ietaupa vietu kompaktā automašīnā, turklāt maksā mazāk nekā divas ierīces atsevišķi.

Lielākā daļa auto GPS ir aprīkoti ar iebūvētiem akumulatoriem, kuri ļauj izmantot navigatoru ārpus automašīnas. Ja Jūs paredzat, ka darbs šādā autonomā režīmā Jums varētu būt svarīgs, tad pievērsiet uzmanību iebūvētās atmiņas apjomam un darbības laikam.

Stiprinājumi un barošana

Turētājs, kurš ļauj nostiprināt navigāciju automašīnas iekšpusē, ir ļoti svarīgs braukšanas ērtībai un pat drošībai. Navigators nedrīkst traucēt vadītājam brauciena laikā (aizsegt redzes lauku), taču tam arī jāatrodas redzamā un ērtā vietā. Patiešām ērts stiprinājums būs aprīkots ar iebūvētām pieslēgvietām, lai atbrīvotu Jūs no nepieciešamības atslēgt vairākus vadus katru reizi, kad Jūs ņemat ierīci sev līdzi, atstājot mašīnu. Vienkārši noņemiet GPS no stiprinājuma, un visi nepieciešamie kontakti atvienosies paši, turklāt, šāds stiprinājums ļaus atbrīvoties no nesimpātiskajiem vadiem, kuri karājas - viss ir uzmanīgi pieslēgts pie turētāja korpusa.

Neskatoties uz to, ka auto GPS ir aprīkoti ar iebūvētiem akumulatoriem, tiem ir nepieciešams pieslēgums pie barošanas avota. Ierīci var pieslēgt, izmantojot standarta tipa cigarešu aizdedzinātāja pieslēgvietu, taču, ja tā ir aizņemta, neko citu tur pieslēgt vairs nebūs iespējams. Tomēr ir daži modeļi, kuriem komplektā līdzi nāk barošanas pieslēgvietu sadalītājs jeb rozete ar vairākām USB pieslēgvietām. Pateicoties šai rozetei, Jūs vienmēr varēsiet pieslēgt navigatoru vai mobilo telefonu, lai tos uzlādētu.

Valodas un balss norādījumi

Auto navigatorā parasti tiek uzstādītas vairākas valodas, kurās atspoguļojas interfeiss uz ekrāna, kā arī vairākas valodas - balss navigācijai. Īpaši stilīgie modeļi prot atpazīt komandas vairākās valodās, kuras, lai gan, ne vienmēr sakrīt ar tām, kuras tiek atspoguļotas interfeisā. 

Unikālās iespējas

Pēdējā laikā navigatoru ražotāji saviem produktiem piedāvā patiešām revolucionārus risinājumus. Tā, piemēram, Garmin piedāvā tā saucamo Head up display - aksesuāru, kurš atspoguļo ieteikumus vai nu uz puscaurspīdīga ekrāna, vai nu automobiļa priekšējā stikla. Tas ļauj atbrīvot daudz vietas uz auto paneļa un atvieglo vadītāja mijiedarbību ar navigāciju, jo vairs nav nepieciešams skatīties uz nelielā ekrāna un novērsties no ceļa. Kaut kas līdzīgs tiek pielietots pasažieru lidmašīnās - lai atvieglotu sarežģīto pilota darbu. Head up display var lietot kopā ar Garmin programmu StreetPilot vai aplikāciju Navigon.

Visprogresīvākie modeļi atbalsta balss vadību, ļaujot autovadītājam darboties ar navigatoru, nepieskaroties ekrānam.

Kompānija Pioneer ražo GPS navigācijas moduļus, kurus var pieslēgt pie pašražotiem auto DVD resīveriem. Tomēr, ja Jūsu auto jau tika uzstādīts augstas klases audiovizuālais komplekss no Pioneer, ir iespēja ļoti viegli un pamatīgi paplašināt tā funkcijas. Informācija tiks izvesta uz liela un kvalitatīva displeja, kurš ir iebūvēts jau esošajā DVD. Līdz ar to, Pioneer sistēma nodrošina perfektu balss navigāciju latviešu, lietuviešu, igauņu un krievu valodā.

Visā pasaulē plaši pazīstamā kompānija Garmin aprīko savus produktus ar Real Directions sistēmu, kura līdz ar balss navigācijas norādījumiem, izrunā kustības virzienu, piesaistoties reāliem objektiem, kuri atrodas ceļā. Piemēram, sistēma pasaka: “Brauciet pa labi pie tuvākā luksofora” vai “Pagriezieties pa kreisi pie sarkanās ēkas”. Dažreiz šāda tipa norādījumi spēj būtiski palīdzēt orientēties nezināmās vietās vai pie apgrūtinātiem kustības apstākļiem. 

Secinājumi

Ja Jūs esat “pilsētas” braucējs,

pārvietojaties tikai savas valsts teritorijā un neplānojat īpaši sarežģītus maršrutus, Jums piemērota būs vienkārša auto GPS navigācija ar nelielu ekrānu un Baltijas valstu kartēm.

Ja Jūs bieži ceļojat ārzemēs,

obligāti izvēlieties navigatoru ar pēc iespējas plašāku karšu izvēli un to mūža atjauninājumu. Lai kurā Eiropas malā Jūs arī atrastos, Jums visur būs pieeja jaunākajām, aktuālākajām kartēm un informācijai par apskates objektiem.

Ja Jūs katru dienu plānojat sarežģītus maršrutus,

kā arī bieži meklējat dažādas adreses, tad Jums noderēs GPS ar maksimāli lielu displeju - tas būtiski atvieglos darbu ar ierīci, karšu un adrešu sarakstu apskati.

Ja Jūs izvēlaties navigāciju specifiskām vajadzībām

(piemēram, tālbraucējiem vai kemperu vadītājiem), tad apskatiet populāro ražotāju piedāvājumus, kuru funkcionālais aprīkojums un programmatūra ir izstrādāti tieši Jūsu vajadzībām.