Kā izvēlēties kafijas automātu un kāds kafijas aparāts ir labāks – to mēs noskaidrosim, tiekot skaidrībā ar kafijas automāta galvenajiem parametriem, no kuriem ir atkarīgs drošums un ērtums šīs ierīces lietošanā, kā arī pagatavotās kafijas kvalitāte.

Kapsulu kafijas automāts vai espreso kafijas automāts?

Atkarībā no kafijas pagatavošanas veida, kafijas aparāts var būt kapsulu tipa vai espresso automāts.

Espresso pagatavošanas kafijas automāts katru rītu uzmundrinās Jūs ar tasi stipras un možas kafijas. Lai Jūs nebiedē nosaukums – espresso kafijas automāts prot pagatavot arī citus kafijas veidus (amerikano, kapučīno utt.). Dzērienu pagatavošanai kafijas automāts zem augsta spiediena izlaiž ūdeni cauri maltai kafijai, ļaujot tai sevī uzsūkt visu garšu un aromātu.

Kafijas aparāts ar automātisku espresso pagatavošanas veidu pats ieveidos malto kafiju tabletē, caur kuru izies ūdens, lai pagatavotu dzērienu. Savukārt pusautomātiskais pagatavošanas veids ļaus Jums sajusties kā īstam bārmenim: Jums nāksies iebērt un noblietēt maltās pupiņas speciālā metāla radziņā, lai pēc tam, ieliekot to kafijas automātā, varētu pagatavot kafiju sev un viesiem. Starp citu, lai ūdens no radziņa nenokļūtu uz galda un nebojātu to, izvēlieties kafijas automātu ar noņemamu vāceli pilēm.

Atkarībā no Jūsu mājokļa interjera, Jūs varat izvēlēties atsevišķi stāvošu vai iebūvējamu kafijas automātu. Taču ņemiet vērā, ka iebūvējams automāts pieprasa daudz vietas, speciālu nišu, kā arī elektrības un ūdens pieslēguma iespēju.

Kapsulu kafijas automāti dzēriena pagatavošanai izmanto kapsulas, kuras satur vienai porcijai nepieciešamo kafijas daudzumu.

Galvenais dzēriena pagatavošanas princips nemaz neatšķiras no espresso automāta – caur kapsulu ar kafiju zem augsta spiediena iziet cauri ūdens. Jūs tikai ielādējat kapsulu kafijas aparātā, nospiežat pogu un saņemat garšīgu kafiju. Kapsulu kafijas automāts ātri pagatavo kafiju, turklāt to ir viegli tīrīt.

Jums nenāksies to tīrīt no kafijas biezumu pārpalikumiem, jo tie paliks hermētiskā kapsulā, kuru var izmest ārā pēc kafijas pagatavošanas. Tāds kafijas aparāts ir ideāli piemērots nelielai virtuvei vai birojam.

Kafija pupiņās, maltā kafija vai kafija kapsulās?

Universālais kafijas automāts dzēriena pagatavošanai var izmantot gan malto kafiju, gan arī kafijas pupiņas. Kafijas aparāts ar iebūvētām kafijas dzirnaviņām pats samals nepieciešamo pupiņu daudzumu dzēriena pagatavošanai. Malšanas pakāpes regulēšanas iespēja ir ļoti svarīga, jo pārāk sīki samaltas pupiņas kafijai piešķir rūgtumu, savukārt lielāki graudiņi dzērienu padara vājāku un nedaudz skābāku. Ja kafijas automāts tiek lietots birojā vai mājās 10 reizes dienā, tad konteineram kafijas pupiņu iebēršanai ir jābūt vismaz 300 g lielam, savukārt ja tas ir iebūvējams kafijas aparāts mājām, tad konteiners var būt mazāks. Taču ņemiet vērā, ka kafijas kvalitāte ir atkarīga no pupiņu veida un izcepšanas pakāpes, kā arī no kafijas dzirnaviņu dzirnakmens materiāla (vislabāk – no metāla).

Kapsulu kafijas automāts ir vieglākā lietošanā. Tāds kafijas aparāts izmanto hermētiskas kapsulas, kuras satur dažādu garšu malto kafiju dažādiem dzērieniem (kapučīno, latte u.c.).

Taču atcerieties, ka katrs kapsulu kafijas automāts izmanto savas unikālās kapsulas, kuras nederēs jebkuram citam kapsulu kafijas aparātam.

Starp citu, pirms kafijas galvenā pagatavošanas procesa palaišanas, jebkurš kafijas aparāts kādu laiku mērcē sapresēto malto kafiju. Veicot šādu darbību, kafijas aparāts būtiski uzlabo Jūsu mīļākā dzēriena garšu un aromātu.

Kā ir ar kapučīno?

Kapučīno – tas ir vien espreso ar biezām piena putām. Gan atsevišķi stāvošais, gan arī iebūvējamais kafijas aparāts vienlīdz labi tiks galā ar šī dzēriena pagatavošanu. Par piena saputošanu atbild kapučinators – speciāla ierīce (caurulīte vai krāns) karsta tvaika padošanai, lai varētu saputot pienu vai saldo krējumu.

Kafijas aparāts ar automātisku kapučīno pagatavošanas iespēju pats pasniegs karstu tvaiku uz rezervuāru ar pienu vai saldo krējumu, lai pārvērstu tā saturu biezās putās. Jums atliks vien ieliet pienu, nospiest ieslēgšanas pogu un pēc minūtes kafijas aparāts pasniegs Jums smaržīgu kapučīno, latte, makiato un citus kafijas dzērienus, kuros tiek izmantots piens. Ņemiet vērā, ka tādu kafijas aparātu nāksies mazgāt biežāk, lai piena piegarša nebojātu Jūsu kafiju.

Kafijas aparāts ar manuālu pagatavošanas veidu vairāk derēs bārmeniem-iesācējiem vai jau pieredzējušiem savas lietas speciālistiem, kuri katru dienu pagatavo dažādus kafijas-piena dzērienus.

Kamēr kafijas aparāts gatavo espreso, Jūs varat saputot pienu, paliekot tilpni a pienu zem kapučinatora. Savukārt tālāk, atkarībā no dzēriena veida, kuru Jūs vēlaties saņemt, uzlejiet putas virsū svaigi pagatavotam espreso. Šādu kafijas automātu ir vieglāk tīrīt – vienkārši noslaukiet kapučinatoru pēc katras kapučīno pagatavošanas reizes.

Diezgan ērts ir kafijas aparāts ar kombinēto kapučīno pagatavošanas veidu, kurš ļauj Jums pagatavot daudz porciju automātiskā režīmā vai vienu tasi kafijas manuālā režīmā.

Jauda, apjoms un citi patīkami sīkumi

No jaudas ir atkarīgs ne tikai kafijas stiprums, bet arī tas, cik ātri kafijas aparāts pagatavos dzērienu. Apbrīnojami, taču jo mazāka ir jauda un kafijas vārīšanas ātrums, jo stiprāks sanāk dzēriens, jo ūdenim ir nepieciešams laiks, lai pilnībā iesūktu sevī kafijas pupiņu aromātu un eļļas. Mājām vai nelielam birojam perfekti būs piemērots kafijas aparāts ar jaudu 1000-1500 W.

Starp citu, kafijas stiprumu ietekmē arī ūdens padeves veids, temperatūra un kafijas šķira.

Kafijas aparāts kontrolē stiprumu, pateicoties iebūvētam aromāta selektoram, un ļauj Jums ieprogrammēt Jūsu mīļākā dzēriena stiprumu, izejot no savām vēlmēm. Mūsdienīgs kafijas aparāts spēj iegaumēt ne tikai kafijas stiprumu, bet arī Jūsu mīļāko kafijas dzērienu receptes.

Kafijas porciju daudzums, kuru kafijas aparāts spēj pagatavot vienā ciklā, ir atkarīgs no ūdens rezervuāra tilpuma. Kapsulu kafijas aparāts parasti ir paredzēts 2-3 kafijas tasēm, kamēr parasts kafijas automāts espresso pagatavošanai viegli tiks galā ar 6 vai vairāk porcijām, jo tā ūdens tilpnes apjoms sastāda 750 ml.

Ja Jums ir liela ģimene vai birojs, kurā strādā daudz darbinieku un katrs no rīta sapņo par tasi kafijas, tad pievērsiet uzmanību kafijas automātam ar divu tasīšu vienlaicīgu pagatavošanu un rezervuāra tilpumu 1,5 un vairāk litru. Tāds kafijas aparāts uzsildīs tases, lai izplatītu kafijas aromātu un piesātinātu dzērienu ar tvaikiem, bet vēlāk pats izslēgsies, pateicoties iebūvētajam taimerim.

Kafijas automāts vai iebūvējams kafijas aparāts mēdz būt no plastmasas vai metāla, jebkurā krāsā un dažāda izmēra – to visu Jūs varat izvēlēties, atkarībā no virtuves vai biroja interjera. Taču, ja Jūs meklējat kafijas automātu, kurš gatavos bieži un lielam cilvēku daudzumam, tad izvēlieties to, kuram ir informatīvs displejs, kurš laikā pateiks Jums priekšā par kafijas aparāta stāvokli: vai pietiekami daudz ūdens ir rezervuārā, vai ir nepieciešams piebērt klāt pupiņas vai veikt tīrīšanu utt.

Tagad nedaudz par tīrīšanu un kopšanu. Neatkarīgi no kafijas aparāta pielietojuma, izvēlieties to aparātu, kuram ir automātiskās tīrīšanas funkcija. Šajā gadījumā kafijas automāts pats attīrīs sevi no kaļķakmens nogulsnēm, kafijas biezumiem un eļļām, un ilgi priecēs Jūs ar espresso, kapučīno, amerikano un citiem kafijas dzērieniem!

Kopsavilkums

Izvēloties kafijas aparātu mājām, izskatiet divas iespējas:

 1. Kapsulu kafijas automāts;
 2. Atsevišķi stāvošais vai iebūvējamais kafijas aparāts espresso pagatavošanai ar:
 • ūdens rezervuāru līdz 1,5 litriem
 • nelielu kafijas ielādi
 • maltās kafijas un kafijas pupiņu izmantošanas iespēju
 • automātisku vai pusautomātisku kapučīno pagatavošanas iespēju
 • kafijas malšanas un stipruma regulēšanas iespēju
 • pašattīrīšanās funkciju un displeju
 • tasīšu uzsildīšanas iespēju un taimeri
 • recepšu iegaumēšanu

Nelielam birojam lieliski derēs kapsulu kafijas automāts, savukārt lielam kolektīvam ir nepieciešams kafijas automāts espresso pagatavošanai ar:

 • ūdens rezervuāra tilpumu sākot no 1,5 litriem
 • kafijas ielādi līdz 300 ml
 • automātisku espresso un kapučīno pagatavošanas iespēju
 • maltās kafijas un kafijas pupiņu izmantošanas iespēju
 • vienlaicīgu 2 porciju pagatavošanas iespēju
 • pašattīrīšanās funkciju un displeju
 • taimeri