Mūsdienās portatīvie datori ir stabili iekarojuši savu uzmanību mūsu ikdienas gaitās - darbā ar to strādājam, vakarā tas mūs izklaidē. Desmitiem raksturlielumu, desmitiem modeļu, desmitiem ražotāju. Vienlaikus tehnoloģijas nestāv uz vietas. Kā gan izvēlēties labāko portatīvo datoru un kā saprast, ka jums nav iemānīts novecojis modelis? Šajā rakstā mēs apskatīsim visus svarīgākos raksturlielumus laba portatīvā darota izvēlei. Te nebūs konkrētu modeļu un ražotāju ieteikumu. Balstoties uz raksturlielumiem, jūs paši varēsiet izvēlēties piemērotāko.

Kādam nolūkam portatīvais dators nepieciešams?

Tas ir pirmais un svarīgākais apsvērums, kas jāņem vērā, izvēloties klēpjdatoru. Internetā var sastapt iedalījumu “birojam”, “mājām”, “spēlēm”, utt. Jāsaprot, ka visi šie iedalījumi ir nosacīti. Kādam birojam? Birojā pienākumi var būt tikai darbs ar pastu, Microsoft Office un informācijas meklēšana internetā, bet var strādāt arī ar sarežģītām grafiskajām programmām, kurām nepieciešami nopietni “dzelži”. Tas pats attiecas arī uz “mājas” klēpjdatoriem. Mājās var vienkārši skatīties filmas, bet var spēlēt stilīgas, modernas spēles — nepieciešamās tehnikas raksturlielumi būs ļoti atšķirīgi. Tādēļ vēlreiz aicinām jūs pievērst uzmanību raksturlielumiem, nevis tām, kādu lietošanas nozīmi klēpjdatoram ir izdomājuši veikala pārdevēji.

Spēkā ir arī princips “jo dārgāk, jo labāk”, taču vai ir vērts pirkt Ferrari braucieniem uz vasarnīcu?

Kuriem raksturlielumiem ir jāpievērš uzmanību?

Izmēri
Ja klēpjdatoru bieži ņemat līdzi ceļojumos, tad var izvēlēties viskompaktāko variantu — 13-14''. Universāla, ikdienas lietošanai ideāli piemērota ekrāna izmērs ir 15.6''. Ja strādājiet ar grafiskām lietām, foto, video, tad var izvēlēties modeli ar 17” vai vairāk. Taču šajā gadījumā ir vērts nopirkt arī papildu monitoru.

Procesors

Viens no svarīgākajiem raksturlielumiem, no kura būs atkarīga klēpjdatora kopējā veiktspēja. Var būt Intel un AMD procesori. Tiesa, teju visos modernajos klēpjdatoros ir iebūvēti Intel procesori. Intel procesori ir:

  • Atom — visvājākais procesors, izmanto tikai sistēmām ar zemu veiktspēju;
  • Celeron — augstāka veiktspēja nekā Atom, taču pietiekami vājš;
  • Pentium — piemērots labiem biroja klēpjdatoriem (tikai vienkāršām programmām);
  • i3 — piemērots universāliem klēpjdatoriem, der vairumam uzdevumu;
  • i5 — procesors ar augstu veiktspēju, cita starpā piemērots arī jaudīgām programmām un spēlēm;
  • i9 — patlaban visjaudīgākais procesors.
Procesoru apzīmē šādi: Intel Core i5-8250U (1.6—3.4 GHz). Tas nozīmē, ka šis ir astotās paaudzes i5 procesors. Uzmanība ir jāpievērš arī paaudzēm. 7xxx paaudzes i3 būs vājāks nekā 8ххх paaudzes i3.
 
Operatīvā atmiņa
Kādam nolūkam ir nepieciešama operatīvā atmiņa? Teiksim tā, jo vairāk atmiņas, jo vairāk grāmatzīmju jūs varat atzīmēt pārlūkprogrammā, nebaidoties par datora “uzkāršanos”. Tāpat operatīvā atmiņa (RAM) ir ļoti svarīga spēlēm un videomontāžai. Minimālais apjoms — 4 GB, ikdienas lietošanai ar to vajadzētu pietikt, taču labāk nopirkt 8 GB. Spēlēm paredzētiem modeļiem — 16 GB un vairāk. Jāizvēlas atmiņa ar DDR4 standartu — tā ir aktuāla paaudze. Tāpat ir svarīga frekvence, kurā darbojas operatīvā atmiņa, un moduļa joslas platums, piemēram, DDR4-1600L vai DDR4-3200AA.

Videokarte
Videokarte var būt iebūvēta vai diskrēta (tā ir papildu karte, proti, jūsu klēpjdatoram būs divas videokartes). Ja jūs nestrādājat ar dārgām grafiskajām programmām un nespēlējiet jaunākās paaudzes spēles, tad nav vajadzības pārmaksāt par diskrēto karti.
Ja aprakstā ir norādīts AMD vai nVidia — tās ir diskrētās videokartes, Intel — iebūvētā. Iebūvētā grafiskā karte var būt arī kopā ar AMD procesoriem.  Piemēram, AMD Radeon 520, 2 GB vai Intel HD Graphics 620. Modernajām spēlēm un jaudīgām programmām būs piemērotas videokartes nVidia no GTX 1060 un augstāk.
 
HDD vai SSD disks
SSD ir modernāks un ātrāks disks. Atšķirību jūs sajutīsiet uzreiz— dators strādā ātrāk, Windows ielādējas uzreiz, programmas atveras dažu sekunžu laikā. Ir arī kombinēti varianti, kad klēpjdatorā ir gan SSD disks, kas paredzēts ātrai sistēmas darbībai, gan HDD disks liela datu apjoma glabāšanai. Pēc nopirkšanas cieto disku var nomainīt, taču to ieteicams darīt servisa centrā, lai nezaudētu garantiju.

Displejs
Mēdz būt tikai divu veidu matricas. Ar TN+Film aprīko lētākos klēpjdatoru modeļus, tai ir mazāks skatu leņķis un ne tik piesātināts attēls kā IPS matricai. Taču, ja jūs nenodarbojaties ar foto un video rediģēšanu profesionālā līmenī, tad nav vērts pārmaksāt par IPS. Ikdienas dzīvei (dokumentu rediģēšanai, filmu un amatieru foto aplūkošanai) TN+Film ir pilnīgi pietiekama.
Tāpat displejs var būt vai nu glancēts, vai arī matēts. Glancēts nodrošina piesātinātāku un spilgtāku attēlu. Ar to arī šāda displeja priekšrocības beidzas. Glancēts ekrāns radīs atspīdumus, tajā atspīdēs dažādi priekšmeti. Tas viss ātrāk nogurdina acis. Padomājiet, vai jums tas ir vajadzīgs?
Turklāt klēpjdatoram var pievienot papildu stacionāro monitoru ar AMVA+ displeju. Tādā gadījumā acis nogurs vēl mazāk.
 
Pieslēgvietas
Ja jūs plānojat klēpjdatoram pieslēgt monitoru, tad tam ir jābūt HDMI vai VGA pieslēgvietai. Ja plānojat pieslēgties internetam, izmantojot kabeli, nevis WiFi, tad būs nepieciešama LAN pieslēgvieta (Daudziem klēpjdatoriem tādas vairs nav vietas taupīšanas dēļ, tādēļ pievērsiet tam uzmanību). Dažiem modeļiem ir iespēja pievienot papildu SSD disku vai paplašināt RAM. Visiem zināmās USB pieslēgvietas nomaina jaunās – USB C, kuras var izmantot visu moderno ierīču, arī monitora pieslēgšanai, dažreiz ir iespēja, izmantojot šo pieslēgvietu, uzlādēt citas ierīces.

Portatīvo datoru raksturlielumu piemēri

Vienkāršam darbam birojā un mājās jums pietiks ar 4GB operatīvo atmiņu, Pentium procesoru (mazliet labāk būs i3), iebūvēto videokarti, HDD cieto disku (labāk gan SSD).

Jaudīgs klēpjdators spēlēm un grafiskajām programmām (Photoshop, CorelDRAW, 3dMax, u.c.): RAM 8-16 GB un vairāk, procesors Intel i5 vai i7, diskrētā videokarte 3-4-6 GB, IPS displejs.
 
Svarīgi! Bieži vien klēpjdators salūzt, jo ir pārkarsis. Jūs varētu secināt — jo dārgāks modelis, jaudīgāks procesors un videokarte, jo vairāk ierīce sakarst. Tādēļ dārgie un jaudīgie klēpjdatori lūzt biežāk. Taču nē, tā nepavisam nav taisnība! Modernie spēļu klēpjdatori ir aprīkoti ar uzlabotu dzesēšanas sistēmu.
Jāpievērš uzmanība arī materiālam, no kura ir izgatavots klēpjdators, un operētājsistēmas esamībai, kura ļautu uzreiz sāk strādāt ar nopirkto ierīci. Līdztekus augstākminētajam, mēs iesakām pievērst uzmanību arī klaviatūras apgaismojumam (ir vai nav), skaņas kvalitātei dārgākos klēpjdatoros un - tas ir svarīgi - akumulatora darbības ilgumam.