Kā izvēlēties klēpjdatoru mācībām, darbam vai izklaidei? Kas ir labāks: Macbook vai portatīvais dators no Acer, Asus, Toshiba, HP? Kā pareizi izvēlēties klēpjdatoru? To visu lasiet mūsu apskatā!

Kādam nolūkam ir nepieciešams klēpjdators

Vispirms izlemiet, kādam nolūkam Jums ir nepieciešams klēpjdators: vai Jūs to visur nēsāsiet sev līdzi, cik daudz stundu pavadīsiet pie ekrāna un vai Jums tas ir nepieciešams kā darba instruments vai varbūt vienkārši spēlēm. No atbildes uz šo jautājumu ir atkarīga ekrāna izmēra, datora darbības ātruma un, tādējādi, arī cenas izvēle.

Gabarīti, svars un izturība

Klēpjdatoru parasti izvēlas aktīvai lietošanai ārpus mājas, tāpēc tādi rādītāji kā svars, izmērs un izturība ir ļoti svarīgi. Lietošanai ārpus mājas visērtākais būs ultrabook ar ekrānu ne lielāku par 15 collām, svaru līdz 2 kg un izturīgu plastmasas vai alumīnija korpusu. Šāds ultrabook lieliski derēs arī darbam, mācībām un izklaidei. 

Darbības ātrums

Jebkurš klēpjdators, vai tas būtu Acer, Asus, Toshiba, HP vai kāds cits, darbosies ātri vai lēni atkarībā no tā procesora paaudzes, kodolu daudzuma un frekvences, kā arī no operatīvās atmiņas apjoma. Procesora veiktspējas (darbības ātruma) rādītājs ir atkarīgs no tā paaudzes. Visproduktīvākie portatīvie datori būs no šādām procesoru sērijām: Intel Core i7, Core i5 vai Core i3 vai arī Phenom II, Turion II, A6, A8 AMD pēdējai paaudzei.

portatīvie datori

Pievēršot uzmanību procesora kodolu daudzumam un frekvencei, būtu ieteicams vadīties pēc principa “jo vairāk, jo labāk”: jo vairāk kodolu un lielāka frekvence, jo lielāka būs portatīvā datora veiktspēja. Perfekts klēpjdators mācībām, darbam vai sērfošanai internetā – tas ir portatīvais dators ar 2-4 kodolu procesoru, kuram ir 2 GHz darbības frekvence.

Klēpjdators spēlēm ir nedaudz prasīgāks – kvalitatīvām jaunām spēlēm nepieciešams 4-8 kodolu procesors ar frekvenci, ne mazāku par 3 GHz.
Klēpjdators ar TurboBoost tehnoloģiju, kura ļauj palielināt kodolu frekvenci, darbosies ievērojami ātrāk.

 

Operatīvās atmiņas apjoms (RAM) parāda, cik daudz uzdevumu klēpjdators spēj pildīt vienlaicīgi. Ja Jūs lietojat klēpjdatoru tikai saziņai, pirkumiem un sērfošanai internetā, kā arī darbam ar teksta failiem, tad Jums pilnībā pietiks ar 2-4 GB lielu operatīvo atmiņu. Darbam, mācībām un izklaidei Jums būs nepieciešams klēpjdators ar RAM 4-6 GB. Ja Jums patīk spēlēt datorspēles vai Jūs apstrādājat dažādus grafiskos vai mūzikas failus, tad Jums ir vajadzīgs klēpjdators ar 6-16 GB lielu operatīvo atmiņu.

Datu glabāšana

Izvēloties portatīvo datoru, pievērsiet uzmanību arī cietā diska apjomam, uz kura glabāsies visi dati, mūzika, filmas un fotogrāfijas. Uz doto brīdi klēpjdatori mēdz būt ar HDD vai SDD diskiem. SDD ir jaunāks, izturīgāks, ievērojami ātrāks (piemēram, operētājsistēmas palaišana aizņems līdz 10 sekundēm), un darbojas praktiski bez skaņas. Ja Jūs plānojat klēpjdatoru izmantot tikai darbam, mācībām vai izklaidei, tad Jums pilnībā pietiks ar 500-999 GB. Ja tomēr Jūsu darbam ir nepieciešams liels informācijas daudzums vai Jums patīk spēlēt datorspēles, tad Jums būs nepieciešams 1 TB liels cietais disks.

Protams, datu glabāšanai var izmantot arī citas ierīces, piemēram, zibatmiņas, ārējos cietos diskus un atmiņas kartes. Uz šodienu visiem klēpjdatoriem ir SD/SDHC karšu vai USB ieeja, kas ļauj ātri pārsūtīt datus no zibatmiņas vai ārējā cietā diska, un otrādi. Jāatzīmē, ka USB 3.0 ir 10 reizes ātrāks pārsūtīšanas ātrums nekā USB 2.0.

portatīvie datori

Attēla kvalitāte

Mēs izmantojam datoru katru dienu, turklāt pavadām diezgan daudz laika lasot ziņas, skatoties foto un video, spēlējot spēles u.c. Tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību ekrāna izmēram, kvalitātei un izšķirtspējai, kā arī videokamerai. Tieši šie parametri ietekmē attēla kvalitāti un arī mūsu redzi.

Ekrāna izmērs ir atkarīgs no tā, kādiem tieši nolūkiem Jūs plānojat lietot klēpjdatoru. Jo vairāk laika Jūs pavadāt pie datora ekrāna, jo lielākam ekrānam ir jābūt. Portatīvais dators ar 13 collu lielu ekrānu ir ideāli piemērots tiem, kuri klēpjdatoru bieži nēsā sev līdzi. Komfortablam darbam un mācībām daudzu stundu garumā lieliski derēs portatīvais dators ar 13-15 collu ekrānu. Klēpjdators spēlēm pieprasa 15 un vairāk collu lielu ekrānu – uz šāda ekrāna būs saskatāmas pat sīkākās detaļas. Šāds dators būs ideāli piemērots arī tiem, kuri daudz strādā ar grafiskajiem failiem.

portatīvie datori

Klēpjdators ar glancētu ekrānu (spoguļekrānu) uzlabo attēla spožumu un kontrastu, to ir viegli kopt, pirkstu nospiedumi vai putekļi ir viegli notīrāmi ar lupatiņu. Turpretī, matētā ekrāna galvenā priekšrocība ir tāda, ka uz tā neatspīd saule un citi priekšmeti, turklāt maz pamanāmi ir sīki skrāpējumi vai netīrumi. Klēpjdators ar skārienjutīgu ekrānu ir ērts lietošanā, Jūs varat palielināt attēlu vai pārslēgt ikonas tāpat, kā uz viedtālruņa vai planšetes. Tas, tāpat, kā glancētais ekrāns, ir viegli kopjams.

Attēla kvalitāte ir atkarīga no pikseļu daudzuma, tāpēc, izvēloties, vadieties pēc principa – jo lielāka izšķirtspēja, jo labāks attēls. Ja Jums patīk skatīties filmas augstā kvalitātē vai Jūs spēlējat spēles ar sarežģītu grafiku, tad izvēlieties klēpjdatoru ar Full HD vai Ultra HD izšķirtspēju.

Dizainera vai spēļu cienītāja klēpjdators no parasta darba laptopa noteikti atšķirsies ar videokarti.
Spēļu klēpjdatoram vai klēpjdatoram ar Photoshop, Corel vai Autocad ir jābūt nodrošinātam ar neiebūvētu videokarti, kura neizmanto datora operatīvo atmiņu. Pārējos gadījumos, filmu un video skatīšanai Jums pilnībā pietiks ar iebūvēto videokarti, piemēram, Intel HD Graphics.

Attēla kvalitāte ir atkarīga no pikseļu daudzuma, tāpēc, izvēloties, vadieties pēc principa – jo lielāka izšķirtspēja, jo labāks attēls. Ja Jums patīk skatīties filmas augstā kvalitātē vai Jūs spēlējat spēles ar sarežģītu grafiku, tad izvēlieties klēpjdatoru ar Full HD vai Ultra HD izšķirtspēju.

Dizainera vai spēļu cienītāja klēpjdators no parasta darba laptopa noteikti atšķirsies ar videokarti. Spēļu klēpjdatoram vai klēpjdatoram ar Photoshop, Corel vai Autocad ir jābūt nodrošinātam ar neiebūvētu videokarti, kura neizmanto laptopa operatīvo atmiņu. Pārējos gadījumos, filmu un video skatīšanai Jums pilnībā pietiks ar iebūvēto videokarti, piemēram, Intel HD Graphics.

portatīvie datori

Operētājsistēma, pieslēgums un saziņa

Nav noslēpums, ka klēpjdators bez operētājsistēmas – tā ir vien kaste ar detaļām, kura nav sagatavota darbam. Bez operētājsistēmas datora darbība nav iespējama. Daži ražotāji piedāvā klēpjdatorus bez operētājsistēmas (Free OS, No OS), tādējādi nodrošinot Jums piemērotākās OS izvēli pašam. Taču ir arī klēpjdatori ar jau uzstādītu Windows un Windows Professional 10 operētājsistēmu.

Neskaitot ierastos Wi-Fi un Bluetooth, mūsdienīgajiem klēpjdatoriem ir arī Wi-Di. Wi-Di – tas ir bezvadu savienojums ar televizoru, kurš ļauj bez jebkādu vadu palīdzības uz TV ekrāna atskaņot kvalitatīvas filmas vai video no datora. Ja portatīvajam datoram būs arī VGA un HDMI (HD un Full HD video) spraudņi, tas ļaus pieslēgt to pie televizora vai projektora. Ja Jūs nespējat savu dzīvi iztēloties bez saziņas Skype, izvēlieties klēpjdatoru ar iebūvētu web kameru, kura Jums ļaus arī veidot savu blogu un fotografēt.

Atbildot uz jautājumu “kā izvēlēties klēpjdatoru?”, jāseko līdzi vienkāršiem noteikumiem:

Perfekts portatīvs dators no Acer, Asus, Toshiba, HP vai kāda cita ražotāja mācībām, darbam vai sērfošanai internetā – tas ir dators ar:

 • 2-4 kodolu procesoru un frekvenci līdz 2 GHz;
 • operētājsistēmu 2-4 GB (izklaidei un saziņai tīklā) vai 4-6 GB (darbam vai mācībām, liela informācijas daudzuma apstrādei);
 • cietā diska apjomu no 500-999 GB;
 • iebūvēto videokarti Intel HD Graphics;
 • mazu kopējo svaru. Aktīvai lietošanai ārpus mājas datoram ir jābūt vieglam, izturīgam un nelielam, t.i. tā ekrāns nedrīkst pārsniegt 15 collas, svars – 2 kg, savukārt korpusu labāk izvēlēties no alumīnija vai izturīgas plastmasas;
 • uzstādītu operētājsistēmu Windows un Windows Professional 8 vai 8.1, vai arī bez OC, ja Jūs paši vēlaties uzstādīt programmas;
 • Wi-Fi, Bluetooth un Wi-Di (ja Jums patīk kino uz lielā ekrāna);
 • USB 3.0, VGA и HDMI (HD un Full HD video) spraudņiem ātram pieslēgumam un datu apmaiņai;
 • web kameru, kura ļauj sazināties caur Skype, uzturēt savu blogu un fotografēt.
portatīvie datori

Ja Jūs meklējat portatīvo datoru spēlēm vai grafisko un mūzikas failu apstrādei, tad Jums ir nepieciešams dators ar:

 • 4-8 kodolu procesoru un frekvenci vismaz 2 GHz;
 • operatīvo atmiņu 6-16 GB;
 • cietā diska apjomu no 1 TB;
 • augstu izšķirtspēju Full HD vai Ultra HD un neiebūvētu videokarti;
 • ekrānu no 15 collām un lielāku, kā arī izturīgu korpusu;
 • uzstādītu operētājsistēmu Windows un Windows Professional 8 vai 8.1, vai arī bez OC, ja Jūs vēlaties paši uzstādīt programmas;
 • Wi-Fi, Bluetooth, Wi-Di;
 • USB 3.0, VGA un HDMI spraudņiem;
 • web kameru.