Šodien apskatīsim jautājumu kā izvēlēties monitoru? Ikdienas darbi pēdējo 20 gadu laikā ir ļoti mainījušies, tāpēc samērā grūti būtu atrast cilvēku, kurš nemaz nepavada laiku pie monitora. Mūsdienās datoru izmanto gan darbam, gan atpūtai. Izvēlēties piemērotāko monitoru Jūsu datoram nav nemaz tik grūti, galvenais ir tikt skaidrībā ar nepieciešamajiem un galvenajiem ierīces parametriem.

Viens no svarīgākajiem parametriem ir ekrāna izmērs jeb diagonāle, ko mēra collās.

Populārākie ekrāna izmēri variējas no 18.5 līdz 30 collām (47 сm – 76,2 сm), arī monitora cena ir atkarīga no šī parametra. Jo lielāks ekrāns, jo ērtāk un patīkamāk būs pie tā strādāt. Var piekrist, ka, skatoties filmu, strādājot ar dokumentiem vai speciālajām programmām, liels ekrāns ir neapšaubāma priekšrocība.

Malu attiecība – ir ekrāna augstuma un platuma attiecība. Uz doto brīdi 16:9 un 16:10 ir vispopulārākās monitoru malu attiecības. 

Attēla asums ir atkarīgs no monitora izšķirtspējas – jo šis raksturlielums lielāks, jo attēls kļūst detalizētāks. Šo parametru mēra pikseļos. Iesakām izvēlēties monitora izšķirtspēju, ne mazāku par 1366×768. Parasti ražotāji nosaka šo parametru automātiski, ņemot vērā ekrāna raksturlielumus. Lai iegūtu augstu asumu un attēla kvalitāti, izvēlieties monitoru ar Full HD izšķirtspēju, ar izmēriem, sākot no 1920 x 1080 pikseļiem.

Ja vēlaties, lai mainot skata leņķi, attēla kvalitāte nemainās, ir jāizvēlas monitors ar platu apskata leņķi, piemēram, lai tas būtu ap 170 grādiem.

Reakcijas laiks jeb matricas reakcijas laiks parāda, kādā laika sprīdī pikselis atjaunos un izmainīs savu spilgtumu. Piemēram, cilvēka acs neuztver parādību, īsāku par 16 milisekundēm, tajā pat laikā, mūsdienīga monitora reakcijas laiks var būt arī 3 reizes īsāks. Proti, 5 milisekundes, kas ir ļoti labs rādītājs, ir nepieciešamas ne tikai spēlēm, bet arī, piemēram, foto vai video profesionālai izmantošanai.

Spilgtums – tas ir gaismas daudzums, ko izstaro ekrāns (tas tiek mērīts kandelās uz m2 (cd/m2)). Kvalitatīvs spilgtuma rādītājs ir 250. Ņemiet vērā, ka daudziem monitoriem šis rādītājs var būt arī lielāks.

Pievērsiet uzmanību arī matricas tipam, jo no tā būs atkarīga attēla kvalitāte monitorā. Jūsu izvēlei tiek piedāvāti trīs veidi:

  1. TN tipa matricas ir pieejamas par viszemākajām cenām. Šāda tipa matrica ļauj taupīt enerģiju, bet pārējie rādītāji var būt arī ļoti zemā līmenī (kontrasts, krāsu attēlojums, kā arī, skatoties uz monitoru no malas, attēls būs slikti redzams). Ieteicams izmantot darbā ar dažāda veida dokumentiem.
  2. IPS tipa matrica ir aprīkota ar lielisku krāsu padevi, rāda kvalitatīvu attēlu un ir aprīkota ar platu apskata leņķi. Neapšaubāmi, šāds monitors būs piemērots gan fotogrāfiem, gan dizaineriem. No trūkumiem varētu minēt augstu enerģijas patēriņu un cenu, kā arī vidēju kontrastu.
  3. MVA/PVA tipa matricas, tāpat kā iepriekšējās matricas gadījumā, ir aprīkotas ne tikai ar labu krāsu padevi, bet arī kontrastu. Lieliski derēs mājas kino cienītājiem, kā arī visdažādāko uzdevumu veikšanai pie datora.

Mūsdienās LED-apgaismojums ir kļuvis ļoti populārs. Šis gaismas diožu apgaismojums (abr.: LED) padara krāsas spilgtākas un patērē mazāk elektroenerģijas, kā arī šie monitori ir daudz plānāki.

Trīsdimensiju attēla raidīšanu uz monitora nodrošina 3D atbalsts. Lai varētu izbaudīt šo funkciju, būs nepieciešamas speciālās brilles un videokarte datoram.

Izvēloties monitoru, Jūs noteikti redzēsiet šādus parametrus – HDMI, DVI vai VGA – tie ir vadu pieslēguma veidi Jūsu datoram. Arī pārvietoto failu kvalitāte, no datora uz monitoru, ir atkarīga no vada savienojuma veida. VGA pieslēguma veidu sāka izmantot jau 1987. gadā, tāpēc tas ir loģiski, ka tas atpaliek no mūsdienīgajiem HDMI un DVI. HDMI vada izeja atšķirībā no DVI ir mazāka pēc izmēriem, kā arī sniedz asāku attēlu. Monitors var būt aprīkots arī ar USB izeju, kas nodrošina iespēju pieslēgt ierīci uzreiz, piemēram, fotoaparātu.

Neaizmirstiet, ka spilgta gaisma var kaitēt acīm, tāpēc, strādājot pie datora, nodrošiniet sev papildus apgaismojumu.

Monitori tiek piedāvāti arī ar citām papildus funkcijām. Jūsu izvēle tiks būtiski atvieglota, ja ņemsiet vērā iepriekš minēto informāciju. Monitors parasti tiek iegādāts ilglaicīgam periodam, tāpēc iesakām izvēlēties labāko variantu, lai jau pēc pāris gadiem Jums nerastos vēlme iegādāties ko jaunu.

Visus monitorus Jūs varat apskatīt šeit.