“Kādu mobilo telefonu izvēlēties?” – viedtālruni, skārienjutīgu telefonu ar divām SIM kartēm, Android vai Windows utt. Šos jautājumus sev uzdod jebkurš cilvēks, neatkarīgi no tā, vai viņš seko līdzi jaunajām tehnoloģijām. Apskatā “Kā izvēlēties mobilo telefonu?” mēs mēģināsim kopā tikt skaidrībā, kāds ir mūsdienīgs mobilais telefons un kādi tā raksturojumi būs Jums noderīgi.

Mobilais telefons: klasika vai mūsdienīgums

Pat mūsu mūsdienīgo tehnoloģiju pasaulē daudzi cilvēki priekšroku dod klasiskajam mobilajam telefonam ar nelielu ekrānu, ērtu pogu klaviatūru un akumulatoru, kurš spēj izturēt vairākas diennaktis. Šāds mobilais telefons mēdz būt saliekams un kompakts telefons ar atveramu vāciņu, vai atbīdāms, kuram nepieciešamības gadījumā no korpusa izbīdās klaviatūra. Klasiskais telefons nenozīmē ierobežotu funkcionalitāti, drīzāk ir runa par lietošanas ērtumu, ieradumu un stilu, piemēram, tas ir ideāls pirmais telefons vai piemērots telefons vecāka gadu gājuma cilvēkiem.

viedtalrunis

Viedtālrunis – tas ir skārienjutīgs telefons – mini-dators ar platu ekrānu, kurš darbojas ar pilnvērtīgu operētājsistēmu un piedāvā ļoti plašas iespējas: atbildēt uz vēstulēm un ziņām, veikt pirkumus internetā, sazināties sociālajos tīklos vai Skype, sastādīt maršrutus un apskatīt kartes, meklēt nepieciešamo informāciju, klausīties mūziku un skatīties filmas, kā arī daudz ko citu.

Operētājsistēma

Ja tomēr uz jautājumu “Kādu mobilo telefonu izvēlēties?”, Jūs pārliecināti atbildējāt “viedtālruni”, tad tālāk Jums būtu jāizvēlas operētājsistēma, uz kuras darbosies viedtālrunis. Jo jaudīgāka un mūsdienīgāka būs operētājsistēma, jo ātrāk darbosies Jūsu viedtālrunis un jo ērtāk to būs lietot.

viedtālruņi

Android

Pati populārākā un izplatītākā operētājsistēma ir Android no Google. Mūsdienīgākajam un daudzfunkcionālākajam mobilajam telefonam būs Android 4.4 KitKat, 5.0 vai 6.0 operētājsistēma. Viedtālrunis ar kādu no šīm OS piedāvās tādas Google iespējas kā: balss meklēšana “OK Google”, sistēma Google Now, kas demonstrē atjauninājumus no Jūsu mīļākajām interneta lapām, funkcija Google Cloud Print dokumenta nosūtīšanai uz printeri, Google Maps, kas ļaus atrast abonentu, kurš Jums ir piezvanījis no nezināma numura (ja viņš ir juridiska persona no Google datu bāzēm).

Savukārt estētiem un melomāniem noteikti patiks īpašā ekrāna bloķēšanas iespēja mūzikas klausīšanas un filmu skatīšanas laikā Chromecast, kā arī iespēja pārraidīt video un foto uz televizora ekrānu.
Turklāt, viedtālrunis ar ceturto Android un aplikāciju ART (Android RunTime) palielinās aplikāciju veiktspēju un telefona darbības efektivitāti. Savukārt speciālā programma SELinux – aizsardzība no bīstamām programmām, kā arī Android Smart Lock pasargāt Jūsu viedtālruni, savienojot to ar Smart pulksteni vai automašīnu. Dažādus atjauninājumus, spēles un daudz ko citu Jūsu viedtālrunim Jūs varat atrast Android Market (Google Play).

iPhone

iPhone un iOS operētājsistēma

iPhone un tā operētājsistēma iOS ir nopelnījuši īpašu uzmanību. iOS ir iPhone operētājsistēma, kura spēj piedāvāt ērtu un saprotamu interfeisu, daudz dažādu funkciju un unikālu drošības sistēmu.

Galvenā iPhone īpašība – daudzfunkcionalitāte: aplikācijas maksimāli iesaista ierīces iespējas: divkodolu procesoru, jaudīgo grafikas apstrādes sistēmu, antenas bezvadu savienojumiem un citas tehnoloģijas.

Ja Jūs izvēlējāties šo moderno viedtālruni, tad Jums nav jābaidās no sistēmas kļūdām, “bremzēšanas” un citām problēmām.

Touch ID – tā ir drošības un konfidencialitātes garantija.

Jūs varat atbloķēt Jūsu iPhone un ieiet App Store aplikāciju pirkumos ar pirkstu nospiedumu skenera palīdzību.

Telefons ar iCloud pielikumu parūpēsies par to, lai saglabātu Jūsu aplikācijas, mūziku, dokumentus vai fotogrāfijas un bez jebkādu vadu palīdzības nogādātu tās uz Jūsu Mac, iPhone vai iPod touch.

Ar stilīgās Spotify programmas palīdzību Jūsu viedtālrunis pārvērtīsies par pilnvērtīgu mūzikas atskaņotāju, jo Jūs varēsiet klausīties visdažādākās muzikālās kompozīcijas. 

telefons

Windows Phone un Blackberry

Visai interesants ir mobilais telefons ar operētājsistēmu Windows Phone 7 un Windows Phone 8 no kompānijas Microsoft. WP7 pamats ir līdzīgas aplikācijas, kas apvienotas grupās: attēli, pārlūkprogramma, kontakti, spēles, mūzika-video, veikals un ofiss. Mobilais telefons ar jauno WP8 versiju – tas ir tas pats WP7, tikai bez nepilnībām un ar daudzkodolu procesoru atbalstu, pievienotu NFC tehnoloģiju un atmiņas karšu slotu. Šāds viedtālrunis viegli sinhronizējas ar Windows un ļauj lietot ne tikai standarta programmas - Word, Excel un Power Point, bet arī sērfot internetā: sazinieties caur Skype un sociālajos tīklos, veiciet dažādus pirkumus un baudiet visdažādākās spēles un izklaides online.

Tie, kuri izmanto savu telefonu, lai lasītu vai skatītos video, noteikti novērtēs ekrāna orientācijas bloķēšanas iespēju, savukārt viedtālrunis ar režīmu “automašīnā” palīdzēs samazināt ienākošos zvanus un SMS braukšanas laikā, noteikti patiks auto īpašniekiem. Jūs varat atjaunot telefonu aplikāciju veikalā Windows Phone Store. Tur Jūs varēsiet atrast arī mūziku!

Procesors un operatīvā atmiņa (RAM)

Cits svarīgs rādītājs, kuram būtu jāpievērš uzmanība, izvēloties telefonu, tas ir procesora darbības ātrums un operatīvās atmiņas apjoms, no kā ir atkarīgs, cik ātri darbosies viedtālrunis: apstrādāt datus, atvērs aplikācijas, lejupielādēt mūziku utt.

Luksa klases viedtālruņi (kuri maksā 400 un vairāk eiro) no pazīstamiem zīmoliem, kā Samsung, Nokia, Sony, LG, HTC ar 4-8 kodoliem un operatīvo atmiņu (RAM) no 2 GB un vairāk, ļaus vienlaicīgi lietot vairākas aplikācijas un ātri pārslēgties starp tām, kā arī ideāli derēs pašām jaunākajām spēlēm.

viedtalrunis

Vidējā cenu segmenta mobilais telefons (200-400 EUR) no vadošajiem ražotājiem ar 2-4 kodolu procesoru un operatīvo atmiņu 1-2 GB ātri darbosies un pārslēgsies no vienas aplikācijas uz citu, taču tā jaudas var nepietikt pašām jaunākajām spēlēm.

Budžeta telefons līdz 200 EUR ar 1-4 kodolu procesoru un operatīvo atmiņu līdz 1 GB – tas ir lielisks variants tiem, kuri lieto sociālos tīklus un citas populārās aplikācijas, taču nespēlē jaunās 2014.-2015. gada spēles.

Ekrāna izšķirtspēja un izmērs

Izvēloties mobilo telefonu, atcerieties: jo lielāka ir ekrāna izšķirtspēja, jo detalizētāks un skaidrāks būs attēls. Būtu jāpievērš uzmanība arī ekrāna izmēram, jo no tā ir atkarīgs, cik telefons būs ērts lietošanā. Izvēloties skārienjutīgo telefonu, šos abus parametrus iesakām skatīties kopā, jo liels ekrāna izmērs savienojumā ar sliktu izšķirtspēju nedos skaidru attēlu. Piedāvājam izpētīt tabulu, lai tiktu skaidrībā ar ekrāna izmēra un izšķirtspējas attiecību. 

kamera

Fotokamera un videokamera

Nav noslēpums, ka uz šodienu mobilais telefons ir ne tikai telefons, bet arī dators, kā arī foto un video kamera, tāpēc, izvēloties viedtālruni, svarīgi pievērst uzmanību tādiem raksturojumiem kā foto un video izšķirtspēja.

Mobilais telefons ar fotokameru no 12-15 MP un video kameru 1080-2160p nodrošina augstas kvalitātes foto un video filmēšanu, kas apmierinās pat prasīgus profesionāļus.

Viedtālrunis ar fotoaparātu 8-11 MP un video kameru 720-1080p nevar konkurēt ar profesionālajām kamerām, taču nodrošina ļoti nopietnu video un foto kvalitāti.

Internets un sakari

Neviens telefons mūsdienās neizpaliek bez interneta un tā sniegtajām iespējām. Mūsdienīgam jaudīgam viedtālrunim, neskaitot Bluetooth un Wi-Fi, ir arī NFC tehnoloģija fotoattēlu, mūzikas un informācijas apmaiņai ar citām ierīcēm. Piemēram, Jūs varat klonēt attēlu no telefona displeja uz televizora ekrānu vai pat izmantot telefonu, lai norēķinātos par sabiedriskā transporta mēnešbiļeti.

internets telefonā

Turklāt, šādam skārienjutīgajam telefonam ierastais 3G ir aizvietots ar daudz ātrāku - 4G internetu. Mobilais telefons ar GPS moduli neļaus Jums apmaldīties un piemeklēs ātrāko ceļu uz Jums nepieciešamo vietu. Jebkuras citas aplikācijas telefonam Jūs varat atrast online aplikāciju veikalos, atkarībā no Jūsu telefona operētājsistēmas.

Izturība un drošums

Uz šodienu mobilais telefons ir ļoti trausls priekšmets, kurš plīst, nokrītot pat no neliela augstuma. Telefoni ar paaugstinātu ekrāna izturību Gorilla Glass, sevišķi Gorilla Glass 3 vai 4, ļaus izvairīties no bojājumiem kritiena rezultātā, kā arī neļaus atslēgām vai citiem priekšmetiem saskrāpēt ekrānu, telefonam atrodoties kabatā vai somā. Turklāt, ja uz skārienjutīga telefona trāpīs lietus lāses vai arī Jūs to paņemsiet ar slapjām rokām, tad ekrāns var pārstāt darboties vai sākt funkcionēt ar traucējumiem. Tāpēc visai noderīga it tehnoloģija, kura pasargā telefonu no ūdens vai mitruma, ļaujot Jums turpināt svarīgas sarunas pat lietus laikā.

Kādu mobilo telefonu izvēlēties – pamatsoļi

Veiksim kopsavilkumu. Izvēloties mobilo telefonu, būtu jāpievērš izmanība šādiem raksturojumiem:

  • Izvēlieties: klasisko pogu telefonu vai skārienjutīgo telefonu – viedtālruni;
  • Ja Jūs izvēlējāties skārienjutīgo telefonu, tad izlemiet, kādu operētājsistēmu Jūs vēlaties savam telefonam;
  • Piemeklējiet sev telefonu ar Jums nepieciešamajiem ātruma un veiktspējas parametriem, uzmanīgi izpētot operatīvās atmiņas un procesora darbības frekvences rādītājus;
  • Izlemiet, vai mobilais telefons Jums vienlaicīgi kalpos arī kā foto un video kamera;
  • Izvēlieties to viedtālruni, kurš nodrošinās Jūs ar visiem kvalitatīvo sakaru veidiem, kā arī ar patīkamajiem papildinājumiem.