Nolēmāt iegādāties planšeti, taču gandrīz neko par to nezināt? Vai varbūt Jūs ļoti gribat nopirkt kādu planšeti, bet nesaprotat, ko nozīmē tās specifikācijas? Tādā gadījumā, šis raksts ir domāts tieši Jums!

Ekrāna diagonāle un izšķirtspēja

Planšeti izvēlamies vispirms pēc ekrāna diagonāles un izšķirtspējas (jo lielāka izšķirtspēja, jo precīzāks attēls):

Sulīgu attēlu un labus apskates leņķus nodrošinās planšete ar IPS ekrāna tehnoloģiju. Savukārt planšete ar Amoled ekrānu (piemēram, Samsung Galaxy Tab S) nodrošinās ar attēlu, kurš atšķirsies ar melnās krāsas dziļumu, neticami piesātinātām krāsām un augstu kontrastu. Planšetdators ar TN ekrānu maksās ievērojami lētāk, taču attēls, atkarībā no ražotāja, svārstīsies no ļoti laba līdz vidējam. 

iPad planšete no Apple, ar tehnoloģiju Retina ir izstrādāta tā, ka tai nav gaisa spraugu ekrāna konstrukcijā, kas nozīmē, ka augsti kontrastains attēls izskatās tā, it kā tas būtu uz spoguļa virsmas.

Ja Jūs plānojat planšetdatoru lietot ārā, spilgtā saules gaismā, tad Jums ir nepieciešama planšete ar perfektu displeju, piemēram, iPad!

Baterija

Planšetei, kuru Jūs plānojat visu laiku nēsāt sev līdzi, ir jābūt ar tādu bateriju, lai nenāktos pastāvīgi to uzlādēt ceļā. Tāpēc 7” ierīces  baterijas jaudai ir jābūt ne mazākai par 3200 mAh, savukārt planšetdatoram ar 8” lielu ekrānu – vismaz 4500 mAh.  Ja Jums ir 10 vai vairāk collu liela planšete, tad Jums neiztikt bez 7800 mAh baterijas.

Operētājsistēma

Kādu planšeti izvēlēties – ar operētājsistēmu iOS (Apple produkcijai), Android (Samsung, Acer, Prestigio, Lenovo un citi) un Windows (Asus, Acer, HP, Samsung, Dell utt.)? Mēs uzskatām, ka tiem, kuri lieto Android viedtālruņus, visērtākā būs Android planšete, iPhone īpašniekiem ideāli derēs Apple iOS, savukārt Microsoft lietotājiem ierasta būs Windows operētājsitēma.

plansete
Tomēr, lai pareizi izvēlētos planšeti, būtu jāpievērš uzmanība visām šīm operētājsistēmām.
 1. Android

  Android ir pati izplatītākā operētājsistēma, kuru radījis Google un kura ir uzstādīta tādos planšetdatoros kā Samsung (piemēram, Galaxy Tab), Acer, ASUS, Lenovo u.c. Android planšete ir ērta ar to, ka Jūs to varat pielāgot sev, kā arī kontrolēt savus pirkumus, kontaktus, saraksti un kalendāru caur Google kontu. Turklāt, Jūs varēsiet izveidot visu Jūsu datu rezerves kopiju tīmeklī, kas noderēs planšetes nozaudēšanas gadījumā vai netīšām izdzēšot datus. Android piemīt daudz dažādu bezmaksas aplikāciju, servisu, spēļu, mūzikas utt., ko Jūsu planšete uzstādīs pēc Jūsu pieprasījuma.

  Mūsdienīgai planšetei darbam vai spēlēm jābūt ar Android versiju, ne vecāku par 5. Ņemiet vērā, ka Android planšetdators patērēs daudz enerģijas resursu, tāpēc Jums nāksies bieži to uzlādēt.

 2. Apple iOS

  Tādas planšetes kā iPad vai iPad Air ir nodrošinātas ar īpaši tām radītu operētājsistēmu Apple iOS, kura tiek izmantota arī tādās ierīcēs kā iPhone, iPod Touch. Šis būs pats drošākais un pēc enerģijas patēriņa ekonomiskākais planšetdators ar ērtu un saprotamu interfeisu, ar kuru tiks skaidrībā pat bērns.

  Jūsu iPad viegli sinhronizēsies ar Jūsu iPhone vai MacBook, kā arī pats atjaunos Jūsu mīļākās aplikācijas. App Store Jūs varēsiet pastāvīgi iegādāties jaunas programmas, mūziku vai video (pārsvarā par papildu samaksu).

 3. Windows

  Labākā planšete darbam vai mācībām, sevišķi, ja Jūs plānojat tai pieslēgt peli vai klaviatūru - tā ir planšete ar Windows operētājsistēmu. Šāda OS neatšķirsies no Jums ierastās sistēmas uz datora vai klēpjdatora. Tāda planšete dod iespēju vienlaicīgi strādāt ar vairākām aplikācijām; tā ir droša un patērē maz enerģijas.

Procesors un RAM

Vai planšete ātri darbosies un kā tā tiks galā ar vienlaicīgu dažādu uzdevumu izpildi, ir atkarīgs no procesora kodolu skaita un tā darbības frekvences, kā arī no operatīvās atmiņas apjoma.

plansete

Kad planšetdators tiek palaists, tad tiek izmantoti 400-500 MB operatīvās atmiņas, tāpēc izvēlieties planšeti ar RAM, kas ir vismaz 2 GB. Dotajā gadījumā darbojas viens noteikums: jo vairāk kodolu, lielāka procesora darbības frekvence un operatīvās atmiņas apjoms, jo ātrāk un jaudīgāk darbojas planšete.

 • Planšetdatoram darbam vai mācībām, kurš pieprasa dažādu uzdevumu vienlaicīgu izpildi, ir jābūt ar 2-4 kodolu procesoru, 1,5 GHz frekvenci un 1-2 GB RAM.
 • Minimālais salikums uz šodienu, lai planšete ļautu ieiet sociālajos tīklos, lasīt grāmatas un skatīties video – tas ir divkodolu procesors ar frekvenci, ne mazāku par 1000 GHz un 1 GB operatīvo atmiņu.
 • Planšete mūsdienīgām un jaudīgām 3D spēlēm pieprasa īpaši jaudīgu 4-8 kodolu procesoru, frekvenci 1,5 GHz un RAM 4 GB.

Saziņas formāti

Uz šodienu jebkura planšete, kā minimums, ir aprīkota ar Wi-Fi moduli, kurš ļauj ieiet internetā, izmantojot bezvadu tīklu. Dārgāks planšetdators ar 3G vai 4G mobilo internetu (caur SIM karti vai zibatmiņu), spēj pieslēgties internetam tur, kur nav pieejams Wi-Fi.

Planšete ar Bluetooth ļaus pārsūtīt failus uz telefonu un citām ierīcēm, kā arī pieslēgt bezvadu klaviatūru, skaļruņus vai peli. Savukārt NFC tehnoloģija ļaus Jums izmantot planšeti mūzikas pārsūtīšanai uz telefonu, viegli pieskaroties ar vienu ierīci otrai.

plansete

Mēdz būt arī planšetdatori ar GPS navigatoru. Kompakta planšete ar GPS neļaus Jums apmaldīties, tā noteiks Jūsu atrašanās vietu un palīdzēs atrast Jums ērtāko un ātrāko ceļu līdz kādai vietai. Planšeti ar infrasarkano portu Jūs varēsiet izmantot attālinātai televizora un citas Smart tehnikas vadībai.

Atmiņa: iekšējā atmiņa un atmiņas kartes

Planšetei var būt iebūvētā atmiņa 8, 16, 32 vai 64 GB apjomā. Cik lielu iebūvēto atmiņu izvēlēties – ļoti svarīgs solis. Bet, jebkurā gadījumā, te var sekot principam “jo vairāk, jo labāk”. Ir vērts izvēlieties planšeti ar lielu atmiņas apjomu, ja plānojat tajā glabāt dažādus multimediju failus, kuri aizņem daudz vietas.

Ja izvēlētajai planšetei ir neliela atmiņa, to var palielināt ar microSD karšu palīdzību, taču jāskatās, lai planšetei būtu šādi karšu pieslēgvieta. Izvēloties planšeti, kārtīgi izpētiet preces aprakstu, kurā vienmēr būs norādīts atmiņas kartes tips, kā arī maksimālais iespējamais apjoms.

Kamera

Planšete ir ērta arī dzīvai saziņai, tāpēc tajā parasti ir iebūvēta priekšējā kamera ar nelielu izšķirtspēju, kas paredzēta saziņai Skype. Planšetdators nespēs aizstāt fotoaparātu, taču tā kamera ļaus iemūžināt dažādus Jūsu dzīves notikumus. Dārga un kvalitatīva planšete nodrošinās foto uzņemšanas kvalitāti virs 8 Mpx, vidēja – no 5-8, bet viduvēja planšete – 3,5 Mpx.

Citas detaļas

Izvēloties planšeti, svarīgi pievērst uzmanību tādiem ārējiem parametriem kā

 • svars
 • korpusa un stikla izturība
 • krāsa

Jūsu ērtībai planšetei jābūt ne biezākai par 1cm, savukārt tās svaram jāatbilst ekrāna izmēram un nav jāpārsniedz 500g. Planšete ar metāla korpusu būs daudz izturīgāka pret kritumiem. Planšetdators ar plastmasas korpusu ir pievilcīgs ne tikai pateicoties nelielajam svaram, bet arī krāsām – planšeti Jūs varat izvēlēties dažādās košās krāsās.

plansete

Kopsavilkums: kā izvēlēties planšeti!

Nosakiet, kādiem mērķiem Jūs lietosiet planšeti: mācībām un darbam, mājās vai visur nēsāsiet sev līdzi.
Izejot no mērķa, izvēlieties:

 1. Ekrāna diagonāli un kvalitāti

  7-8” - tā ir mobilā planšete, kura ietilps somā vai kabatā, vairāk par 10” – ērta planšete mācībām un darbam, it īpaši pieslēdzot tai dokstaciju vai klaviatūru. Atcerieties, ka gan ekrāna izmērs, gan operētājsistēmas tips ietekmē baterijas patēriņu, tāpēc izvēloties planšeti, neaizmirstiet pievērst uzmanību arī šim parametram. Spēļu cienītājiem, kā arī tiem, kuri strādā ar grafiskajām programmām, vajadzētu izvēlēties planšeti ar kvalitatīvu ekrānu.

 2. Operētājsistēmu

  Atgādināsim, ka planšete ar Windows būs ērta mācībām un darbam, jo tā ļoti līdzinās ierastajam Windows Jūsu personālajā datorā vai klēpjdatorā. Android – tā ir pati izplatītākā operētājsistēma planšetdatoros no dažādiem ražotājiem, kas ir diezgan vienkārša, turklāt piedāvā daudzas bezmaksas aplikācijas. Planšete ar Apple iOS (iPad) būs droša un ērta lietošanā, sevišķi iPhone vai MacBook īpašniekiem.

 3. Procesoru un RAM

  Jaudīga un ātra planšete – tas ir atradums jaunāko spēļu cienītājiem. Vidējas veiktspējas planšetdators ir labākā izvēle darbam vai mācībām, savukārt nelielas veiktspējas planšete lieliski derēs sērfošanai internetā, grāmatu lasīšanai, vienkāršām spēlēm, sociālajiem tīkliem un Skype.

 4. Saziņas formātus

  Cik bieži Jūs atrodaties tīmeklī un vai Jums ir nepieciešama pastāvīga piekļuve pastam vai sociālajiem tīkliem.

 5. Atmiņas apjomu

  Vai planšete kalpos informācijas glabāšanai, vai nē. Atcerieties, ka atmiņas kartes formātam un tās apjomam ir jāatbilst planšetes specifikācijām.

 6. Kameras izšķirtspēju

  Kameras izšķirtspēju: vai planšete kalpos Jums kā fotoaparāts vai arī Jums ir nepieciešama tikai priekšējā kamera saziņai caur Skype.

 7. Drošumu un estētiku

  Ja Jums planšete ir kompakta ierīce, kura būs kopā ar Jums 24 stundas diennaktī, tad tai ir jābūt drošai, vieglai un jāizceļ Jūsu individuālais stikls. Savukārt, ja Jūs esat mazāk aktīvs un Jūs pārsvarā interesē ekrāna kvalitāte un aplikācijas, tad planšetei drīkst būt mazāk izturīga un smagāka.

Visus RD Electronics internetveikala planšetdatorus Jūs varat apskatīt šeit.