Veikt produktu (gaļas, zivs, pusfabrikātu) krājumus lielai ģimenei ilgākam laikam, kā arī sagatavot ziemai dārzeņus, ogas un sēnes – to visu pat pilsētas apstākļos palīdzēs panākt saldētavas kamera! Sasaldējot ogas, augļus un dārzeņus, tie saglabā vairāk vitamīnu un vērtīgo īpašību, nekā tad, ja tos konservē. Šī apskata tēma ir “Saldētavas kamera – kā to izvēlēties un kādi ir galvenie raksturojumi”.

Tilpums un gabarīti

Izvēloties saldētavu, svarīgi ir vadīties pēc principa – jo vairāk cilvēku ir ģimenē, jo lielāka tilpuma saldētavas kamera Jums būs nepieciešama. Saldētavas, kuru tilpums ir ne mazāks par 200 l, paredzētas ģimenēm no diviem pieaugušajiem un diviem bērniem. Tālāk viss ir atkarīgs no sadzīves saldētavas tipa un tās uzstādīšanas vietas.

Ja Jums ir plašs mājoklis vai privātmāja, pievērsiet uzmanību ietilpīgai horizontālai saldētavas kamerai ar augšas ielādi (lāde). Saldētavas lāde ļauj veikt lielus ēdiena krājumus (gaļas, zivs, pusfabrikātu) ilgākam laikam, kā arī sagatavot dārzeņus, ogas un sēnes ziemas laikam.

Neskatoties uz to, ka horizontālā kamera ir ietilpīgāka (ja salīdzina ar vertikālo), dažkārt tajā ir grūtāk atrast un izņemt ārā produktus, sevišķi gadījumā, ja tās iekšienē nav plauktu vai kastīšu.

Tāpēc horizontālā saldētavas kamera vislabāk derēs tiem saimniekiem, kuri vai nu veic lielus krājumus, vai nu taisās uzglabāt viena veida produktus. Starp citu, ja Jūs neplānojat bieži ņemt ārā vai pievienot krājumus, tad šāda saldētava var tikt izmantota kā galdiņš.

Savukārt vertikālā saldētava pēc izskata atgādina skapīti vai ledusskapi un sastāv no vairākiem nodalījumiem ar plauktiem un kastītēm. Šādā saldētavā katrs produkts atradīsies savā vietā, tāpēc produkti nesajauksies savā starpā un tos būs viegli atrast. Tāpēc vertikālā saldētavas kamera vislabāk būs piemērota tiem, kuri bieži izmanto savus krājumus. Turklāt, šāda saldētava lieliski saderēs ar tādas pašas krāsas ledusskapi un neaizņems daudz vietas pat kompaktā virtuvē, pateicoties savam lielajam augstumam un mazajam platumam.

Iebūvējamā saldētava lieliski derēs nelielām virtuvēm, vasarnīcām. Šāda mini-saldētava ārēji līdzinās skapītim – tai ir neliels augstums, durtiņa un kastes vai plaukti iekšpusē.

Manuālā vai automātiskā atsaldēšana

Izvēloties saldētavas kameru mājai (gan saldētavas lādi, gan vertikālo saldētavu), svarīgi pievērst uzmanību tās atsaldēšanas veidam.

Manuālās atsaldēšanas sistēmas saldētavas kameras kopšana ir diezgan apgrūtinoša, un arī pats process ne pārāk atšķiras no ledusskapja atsaldēšanas. Vismaz reizi gadā Jums nāksies atslēgt saldētavu no tīkla, pilnībā atbrīvot kameru un visas tās atvilktnes no produktiem un gaidīt, kamēr izkusīs ledus. Tālāk Jums nāksies atbrīvoties no izkusušā ūdens, kā arī nomazgāt un izžāvēt saldētas kameras iekšpusi pirms tās lietošanas.

Daudz ērtāk un labāk ir izvēlēties saldētavas kameru ar sistēmu No Frost, kura veiks atsaldēšanu automātiski. Turklāt, no frost saldētavas kamera ir laba ar to, ka produkti tajā nekad nepārklāsies ar biezu ledus kārtu (pat ilgi uzglabājot tos). Tomēr neaizmirstiet vēdināt no frost saldētavu vismaz reizi gadā.

Saldētavas kamera: jauda un saldēšanas klase

Izvēloties saldētavas kameru, pievērsiet uzmanību šiem diviem parametriem: jauda un saldēšanas klase.

Jo vairāk produktu Jūs plānojat sasaldēt un jo lielāka ir saldētavas ietilpība, jo lielākai sasaldēšanas jaudai jābūt. Ģimenei no 4 cilvēkiem pilnībā derēs saldētava ar jaudu 5-8 kg/diennaktī.

Jo saldētavai vairāk saldēšanas klases zvaigznīšu, jo ilgāk tajā var uzglabāt produktus. Saldētavas kamera ar vienu zvaigznīti paredz uzglabāšanas temperatūru – 6° С ar laiku līdz nedēļai, divas zvaigznītes – uzglabāšanu līdz 30 dienām ar temperatūru – 12° С, trīs – līdz 90 dienām ar – 18° С, četras – nodrošina produktu glabāšanu 6-12 mēnešus ar temperatūru – 18° С.

Acīmredzami ērtāka būs saldētavas kamera ar “pakāpeniska” aukstuma sistēmu, ar kuru katram no nodalījumiem ir savs iztvaicētājs un sava temperatūra, kā arī produktu uzglabāšanas laiks.

Jāatzīmē, ka, neskatoties uz saldēšanas augsto klasi, lielākā daļa saldētavu ekonomiski patērē elektroenerģiju, it īpaši A++ vai A+++ klases saldētavas.

Svarīgas funkcijas un patīkami sīkumi

Vadībā ērtākā un vienkāršākā ir saldētavas kamera ar sensoru vai elektroniskajiem taustiņiem, kuri ļauj Jums automātiski uzstādīt nepieciešamās programmas. Gan iebūvētā saldētavas kamera, gan saldētavas lāde, gan arī vertikālā saldētava – tām visām ir plašas iespējas un programmas. Lai Jūs iepazītos ar šīm iespējām, nedaudz apskatīsim interesantākās no šīm iespējām.

Ja Jūs gribat maksimāli saglabāt ogu, augļu un dārzeņu vērtīgās vielas un vitamīnus vai arī Jums patīk bieži papildināt krājumus, tad grūti būs iztikt bez funkcijas “Ātrā sasaldēšana”. Ar šo funkciju temperatūra kamerā samazinās līdz minimumam, kas ļauj ātri sasaldēt jaunus produktus, nekaitējot tiem produktiem, kuri jau atrodas saldētavas kamerā. Šāda saldētava lieliski, turklāt ilgu laiku uzglabās gan vecos, gan arī jaunos krājumus.

Ja Jums mājās gadās elektroenerģijas padeves kļūmes, tad Jūs noteikti novērtēsiet aukstuma auto saglabāšanas funkciju, pateicoties kurai saldētavas kamera spēj saglabāt uzdoto temperatūru (parasti -9 grādu) vairākas diennaktis.

Ja Jūs bieži ceļojat, tad Jums ļoti noderēs režīms “Brīvdienas”, kurš ļauj ilgu laiku izvairīties no pelējuma izveidošanās un nepatīkamām smakām tukšā kamerā, kā arī sniedz iespēju uzglabāt produktus saldētavas kamerā ar minimāliem elektroenerģijas tēriņiem.

Saldētavas kamera ar skaņas vai gaismas paziņojumu par temperatūras izmaiņām vai neaizvērtām durtiņām, kā arī ar vadības paneļa bloķēšanas funkciju – tā ir labākā izvēle, ja Jums ir mazi bērni.

Saldētava ar LED displeju ļaus Jums bez grūtībām sekot līdzi visiem procesiem, režīmiem un atdzesēšanas temperatūrai saldētavas kameras iekšienē.

Visas saldētavas Jūs varat apskatīt šeit.

Jūsu stils

Atsevišķi stāvošajai saldētavas kamerai, vai tā būtu saldētavas lāde vai vertikālā saldētava, bez šaubām, būtu jāsaskan ar telpas kopējo stilu un dizainu. Jūs varat piemeklēt jebkuru formu, pārklājuma krāsu, lai uzstādītu to blakus ledusskapim u.tml. Iebūvētā saldētavas kamera lieliski “paslēpsies” virtuves mēbelēs un ietaupīs vietu virtuvē.

Ņemiet vērā, ka dažām saldētavām ir iespēja pārkārt durtiņas un izvēlēties pusi, uz kuru saldētava taisīsies vaļā. Šī īpašība var būt vērtīga, sevišķi nelielai telpai.

Kopsavilkums

Atbildot uz jautājumu par saldētavas kameras izvēli, atliek vien izcelt šī apskata galvenos punktus:

 1. Tieciet skaidrībā ar tilpumu un gabarītiem

  • labākā saldētavas kamera lielai ģimenei un lieliem krājumiem – tā ir horizontālā saldētava vai saldētavas lāde;
  • iebūvētā saldētavas kamera ir domāta tam, lai to kompakti varētu iebūvēt virtuves mēbelēs;
  • vertikālā saldētava – lai uzstādītu to blakus augstam ledusskapim.
 2. Saldētava ar no frost

  Labākā saldētava, bez šaubām, ir tāda, kurai ir no frost tehnoloģija un ar automātisku atsaldēšanu.

 3. Produktu uzglabāšana

  Saldētavas kamera – zvaigžņu un klašu izvēle, kuras ietekmē produktu uzglabāšanas ilgumu.

 4. Saldētavas funkcijas

  Vislabākajām saldētavas kamerām ir tādas funkcijas kā “Ātrā sasaldēšana”, režīms “Brīvdienas”, signalizācija par temperatūras izmaiņām, displejs, aizsardzība no bērniem un iespēja pārkārt durvis.