Gludeklis ir atrodams katrās mājās, bez tā neizdosies savest drēbes kārtībā. Nopirkt ierīci ir viegli, savukārt piemeklēt tieši Jūsu vajadzībām atbilstošu, vajag pārdomāti. Lai nekļūdītos, noskaidrosim, kādi mēdz būt gludekļi un ar ko tie atšķiras.

Gludekļi bez tvaika padeves

Pie vienkāršākās un lētākās kategorijas pieskaitāmi gludekļi bez tvaika padeves. Tiem nav ūdens rezervuāra un iespējas apstrādāt ar tvaiku. Tie ir vismazāk pieprasīti un pamazām izzūd no veikalu plauktiem.

Gludekļi ar tvaiku

Pie otrās un populārākās kategorijas pieder gludeklis ar tvaiku. Starp citu, tvaika padeves funkcija nav obligāti jāizmanto, to var arī atslēgt. Tomēr, gludinot ar tvaiku, krokas tiks labāk izgludinātas, un rezultāts būs acīmredzams. Šī ir vislabākā izvēle mājas lietošanai.

Gludināšanas sistēmas

Pie trešās grupas pieder gludināšanas sistēmas - profesionālākā izvēle no visām. Būtībā, tas ir jaudīga gludekļa, tvaika ģeneratora un, atsevišķos gadījumos, arī gludināmā dēļa apvienojums vienā sistēmā. Tas būs piemērots kuplām ģimenēm, kurām nākas daudz un bieži gludināt veļu, jo īpaši, ja bieži nākas gludināt biezus audumus.

Jauda

Detalizēti izpētot konkrētu modeli, parādās vesela virkne ievērības cienīgu parametru. Vissvarīgākais no tiem ir jauda, jo tā atbild par gludināšanas virsmas uzsilšanu. Liela jauda garantē ātru uzsilšanu un stabilas temperatūras uzturēšanu gludināšanas laikā, kas ir svarīgi kārtīgai krunciņu izlīdzināšanai. Tagad pievērsīsimies cipariem: 1-2 cilvēkiem ar nelielu veļas apjomu efektīvai gludināšanai pietiks ar 1000-1500 W jaudīgu ierīci. Mēdz būt arī mazāka jauda, taču šādas ierīces parasti ir pārnēsājamas - tādas, kuras ņem līdzi ceļojumā un kuras ir visai ierobežotas funkciju ziņā. 1500-2000 W jauda ļaus tikt galā ar lieliem veļas daudzumiem, tajā skaitā arī ar bieziem audumiem, nezaudējot gala rezultāta kvalitāti. Izvēloties aparātu virs 2000 W, varat nešaubīties, ka tas nevainojami tiks galā ar jebkuru uzdevumu.

Ūdens rezervuārs

Lai gludinātu ar tvaiku, vispirms ir jāpiepilda ūdens rezervuārs. Cik bieži to nāksies darīt, ir atkarīgs no tvertnes apjoma. Lielāka vērtība nebūt nenozīmē kaut ko labāku. Jums jāvadās pēc saviem ieradumiem, konkrēti, cik bieži un intensīvi Jūs izmantojat tvaika režīmu. Ļoti iespējams, ka Jums pietiks arī ar nelielu ml daudzumu. Gludekļa aizsardzībai pret kaļķi gan obligāti pievērsiet uzmanību. Tvertnē var būt maināmi stieņi, kas pasargā pret ūdens nogulsnēm. Kā alternatīva var būt paredzēta pašattīrīšanas funkcija, kas izvada kaļķakmens daļiņas kopā ar tvaika strūklu. Protams, nepatīkamā efekta samazināšanai iesakām iepildīt rezervuārā filtrētu vai vārītu ūdeni. <

Gludināšanas virsmas materiāls

Gludināšanas virsmas materiāls arī ir jāņem vērā, jo tas ietekmē ne tikai ierīces svaru, bet arī gludināšanas kvalitāti. Alumīnijs ir vispieejamākais cenas ziņā, turklāt nav smags. Tomēr tā galvenais trūkums ir nepietiekama izturība, virsmu var nejauši saskrāpēt, kas savukārt izraisīs delikātu audumu piedegšanu. Nerūsējošais tērauds apvieno zemo cenu ar izturību uz ilgu mūžu. Tādu virsmu praktiski nav iespējams deformēt un pat var bez bažām gludināt drēbes ar metāla pogām vai rāvējslēdzējiem.
Nākošais gludināšanas virsmas materiāla līmenis ir keramika un metālkeramika. Tādi gludekļi ideāli slīd, nesaburzot apģērbu, turklāt pat delikāti audumi tiem nelīp klāt un nepiedeg. Kā trūkumu var pieminēt tikai to virsmu “trauslumu”, jo keramiku var saskrāpēt vai nolauzt no tās sīku gabaliņu, piemēram, aizķeroties aiz pogas. Metālkeramika ir izturīgāka pret ārējām iedarbībām.
Vēl mēdz būt stikla keramika un teflons - tie ir visizturīgākie varianti ar lielisku slīdēšanu, turklāt delikātiem audumiem tas ir īsts atradums. Tiesa, teflons ir jutīgs, saskaroties ar metālu, tāpēc podziņu zona ir jāgludina ļoti uzmanīgi. Bieži ražotāji izmanto kombinētos materiālus, kas ļauj apvienot to labākās īpašības. Tāpēc, ja lauciņā “virsmas materiāls” norādīts Jums nezināms nosaukums, visdrīzāk tas ir kombinētais materiāls.

Tvaika padeve

Nevar nepieminēt tvaika padeves funkciju. Automātiskā tvaika padeve nodrošina regulāru tvaika porciju izdalīšanu, lai samitrinātu audumu un to vieglāk būtu gludināt. Tvaika padeves jauda arī var būt regulējama, ieteicams to palielināt bieziem un stipri saburzītiem audumiem, kas ārkārtīgi atvieglos darbu ar tiem. Šo parametru mērvienība ir tvaika apjoms gramos, kas tiek iztvaicēts vienā minūtē. Tvaika līmenis jeb tvaika padeves intensitāte arī ir regulējama.

Tvaika strūkla jeb turbo tvaika funkcija ir paredzēta īpaši nepaklausīgiem un bieziem audumiem.

Nospiežot pogu, tiek aktivizēta jaudīga tvaika strūklas padeve zem augsta spiediena, kas labvēlīgi ietekmē audumu un padara to vieglāk izgludināmu. Vertikālais tvaika gludeklis palīdzēs gludināt apģērbus, nemaz tos nenoņemot no pakaramā, šim mērķim vienkārši jāieslēdz vertikālā tvaika funkcija. Parastajā režīmā gludeklim ir jābūt novietotam horizontāli, lai iztvaicēšanas process būtu aktīvs, bet vertikālā tvaika režīms šo ierobežojumu noņem. Ir ērti, kad var ātri izgludināt krunciņas uz kostīma, neizvelkot gludināmo dēli. Dažiem audumiem tvaiks ir tabū un tiem ir nepieciešams izmantot izsmidzinātāju.

Citas ekstras

Dažādiem gludekļu modeļiem var atrast arī citas ekstras Jūsu ērtībai. Piemēram, pretpilēšanas sistēma, kas pasargā no pilienu veidošanās pie zemas temperatūras (tas pasargās no ūdens traipiem uz drēbēm). Automātiskās atslēgšanās funkcija var kādreiz glābt Jūsu mājokli no ugunsgrēka. Tāds gludeklis izslēgsies pats, ja tiks atstāts bez uzraudzības ilgāk par noteiktu laiku.

Iegrimstot raksturojumu daudzveidībā, var aizmirst par elementāru lietošanas ērtību. Labs gludeklis nedrīkst būt par smagu, lai, ilgi gludinot, roka nebūtu pārlieku saspringta. Tas nedrīkst rokā slīdēt vai kaut kur berzt ar rokturi. Vertikālā pozīcijā gludeklim ir jābūt stabilam, jo, krītot, tas var apdedzināt vai pat izraisīt ugunsgrēku.

Gludināšanas sistēmas

Gludināšanas sistēmas ir izpelnījušās īpašu uzmanību. Kā jau agrāk minējām, tās sevī ietver gludekli, tvaika ģeneratoru un, dažiem modeļiem, pat gludināmo dēli. Tvaika ģenerators ļauj pielietot tvaiku daudz intensīvāk, pateicoties arī ūdens tvertnes apjomam. Tāds gludeklis neražo tvaiku pats, bet tikai paņem to no tvaika ģeneratora, kas ļauj izmantot tvaika strūklu nepārtraukti, negaidot, kamēr gludeklis sasildīs kārtējo porciju. Gludināšanas sistēma tiks galā ar saburzītām drēbēm daudz ātrāk un efektīvāk, pat gludinot vairākos slāņos saliktu audumu. Tā ir radīta profesionālam rezultātam un lielai ģimenei.

Apkoposim, kam ir jāpievērš uzmanība, iegādājoties gludekli:

  1. Gludekļa tips

    Bez tvaicēšanas režīma - sausai gludināšanai, ar tvaika padevi - gludinot un vienlaicīgi samitrinot, gludināšanas sistēmas - profesionālam rezultātam.

  2. Jauda

    Līdz 1500 W - nelielam veļas apjomam, 1500-2000 W - nelielai ģimenei, virs 2000 W - tiks galā ar jebkuru uzdevumu.

  3. Ūdens tvertnes apjoms

    arī ir uzmanības cienīgs. Neaizmirstiet precizēt, vai ir paredzēta aizsardzība pret kaļķi.

  4. Gludināšanas virsmas materiāls

    tam ir izšķirošā loma slīdēšanā un auduma gludināšanā. Alumīnijs un nerūsējošais tērauds parasti ir sastopami budžeta variantos, bet arī tiem ir savas nenoliedzamās priekšrocības. Vismodernākie mūsdienu materiāli ir keramika, teflons un kombinētie materiāli, kas ideāli slīd pa audumu.

  5. Tvaika padeve

    var regulēt pēc jaudas un intensitātes. Automātiskā padeve un tvaika strūkla ir neaizvietojami palīgi ikdienu darbos, savukārt vertikālā gludināšana paglābs, ja vairs nav laika gludināt ierastajā veidā.

  6. Papildfunkcijas

    kā automātiskā atslēgšanās, arī ir svarīgas Jūsu ērtībai.

Viss gludekļu piedāvājums no RD Electronics ir pieejams šeit.