Lai neapjuktu veikala sortimenta daudzveidībā, rekomendējam vispirms uzzināt vairāk par to, kādas mēdz būt sulu spiedes un kādam nolūkam vislabāk kalpos katra no tām. Atkarībā no konstrukcijas iekārta var piederēt kādai no trim grupām: citrusu, centrbēdzes vai šneka sulu spiede. Apskatīsim visas grupas, lai izprastu katras iekārtas iespējas un īpatnības.

Citrusaugļu sulu spiede

ir domāta sulas spiešanai no citroniem, apelsīniem un citiem mīkstiem citrusaugļiem. Labāk nemēģināt ar tās palīdzību iegūt sulu no cietākiem augļiem un dārzeņiem, jo konstrukcija nav tam paredzēta un var tikt bojāta. Šajā grupā koncentrējas budžeta varianti, jo tie apvieno mazu jaudu un mehānisku piepūli. Acīmredzami, lai izspiestu citronu nav nepieciešams jaudīgs motors.

 

Šādu modeļu darbības princips parasti ir vienāds: citrusaugļa pusīte tiek novietota uz iekārtas izliektās daļas, uzspiežot, tiek palaists motors un sākas uzgaļa rotācija. Tādā veidā, sula un biezumi tiek atdalīti, un nonāk rezervuārā. Progresīviem modeļiem ir papildu filtrs, kas ļauj iestatīt biezuma līmeni sulā. Citrusaugļu sulu spiede pēc savas konstrukcijas nav sarežģīta, un tās detaļas var mazgāt trauku mazgājamā mašīnā.

Centrbēdzes sulu spiede

tiks galā ne tikai ar mīkstākiem augļiem, bet arī ar cietākiem dārzeņiem. Funkciju un cenas ziņā šī grupa pieder pie vidējā segmenta. Atšķirībā no citrusu modeļiem, šīs iekārtas ir pilnībā elektriskas, tāpēc arī daudz jaudīgākas un attiecīgi - ātrākas. Dažos avotos šī grupa tiek apzīmēta ar terminu “rotora sulu spiede”, bet mēs izmantosim pareizāku variantu - centrbēdzes sulu spiede.

Sula tiek ražota, rotējot iekārtas iekšējiem asmeņiem un veidojoties centrbēdzes spēkam, kas izspiež sulu. Ņemot vērā tam nepieciešamo jaudu un rotēšanas ātrumu, jārēķinās ar attiecīgu trokšņa līmeni, toties, pateicoties ātrumam, sula būs gatava ļoti ātri. Vienkārša lietošana piesaista šīm sulas spiedēm papildus uzmanību gardēžu vidū. Daži modeļi pat atļauj veselu augļu un dārzeņu ievietošanu iekārtā, citi paredz to iepriekšēju sasmalcināšanu. Mazgāšana, dēļ sarežģītākas konstrukcijas, prasīs nedaudz vairāk piepūles nekā citrusu modeļiem.

Pērkot centrbēdzes sulu spiedi, svarīgi atcerēties, ka sulu ir jāizdzer pusstundas laikā pēc pagatavošanas un to nav vēlams uzglabāt, jo saskarsmē ar gaisu, tā oksidējas un zaudē savas vērtīgās īpašības. Sulas iegūšanas veids paredz detaļu rotēšanu ar lielu ātrumu, kas, savukārt, uzkarsē mehānismu un arī sulu, tāpēc šādu iekārtu nedrīkst lietot pārāk ilgi bez pārtraukuma.

Šneka sulu spiede

ļaus realizēt visu to, kas cilvēkiem asociējas ar terminu “sulu spiede”. Tā sagādās sulu ne tikai no augļiem un dārzeņiem, bet arī no ogām, sēklām un zaļumiem. To arī mēdz dēvēt par aukstās spiešanas sulu spiedi, kas nozīmē, ka 100% vitamīnu un vērtīgo uzturvielu pāries no augļiem un dārzeņiem tieši Jūsu rīta sulas dzērienā. Svarīgi, ka izspiežot, sula neuzkarst un to var glabāt ledusskapī vēl 48 stundas pēc iegūšanas. 

Šneka sulu spiede darbojas līdzīgi gaļas maļamai mašīnai. Šneks spiež augļu biezumus un veidojas sula. Process notiek ar zemu trokšņa līmeni, netraucējot apkārtējiem. Daudzi modeļi ir papildus aprīkoti ar pašattīrīšanās funkciju, bet dažiem ir pat biezeņa vai bērnu ēdienu pagatavošanas režīms.

Šneka sulu spiede ir visprogresīvākā iespēju un funkciju ziņā, kas nevarēja neietekmēt tās cenu. Toties ir vērts atcerēties, ka šī iekārta izspiedīs maksimāli daudz sulas un Jums nebūs jāizmet biezumi, kuros faktiski vēl ir sula. Salīdzinājumam: centrbēdzes sulu spiedei būs nepieciešams vairāk produktu, lai sagādātu to pašu sulas daudzumu. Tas nozīmē, ka iekārtā ieguldītā nauda atmaksāsies, jo būs jāpērk mazāk produktu. Savukārt šneku sulu spiedēs ir vairāk biezumu, salīdzinot ar centrbēdzes sulu spiedē iegūto sulu. Lai sasniegtu vēlamo konsistenci, sulu var nākties izlaist cauri sulu spiedei vēlreiz.

Ceram, ka Jums jau izveidojās priekšstats par to, kā darbojas sulu spiede un kāda ir vislabākā tieši Jums. Tagad apspriedīsim detalizētākus izvēles kritērijus.

Jauda

Pateicoties lielākai jaudai, iekārta spēs ilgāk strādāt nepārtraukti un arī sagādāt vairāk sulas. Taču nav vērts pirkt iekārtu ar vislielāko jaudu, jo mājas lietošanai pietiks arī ar vidēju jaudu. Tomēr lielāka jauda ļauj arī apstrādāt cietākus augļus un dārzeņus. 

Ātrumu skaits

Dažādi produkti ir jāapstrādā ar dažādu ātrumu. Mīkstākus augļus - ar mazāku ātrumu, cietākus - ar lielāku. Ja mainīt ātrumu, spiežot sulu no viena produkta, tad mainīsies biezumu līmenis sulā. Taču ne visām sulu spiedēm ir ātrumu izvēle, ir modeļi tikai ar vienu ātrumu.

Trauka apjoms

Pievērsiet uzmanību sulas trauka un atkritumu trauka tilpumam. Sulas traukā satek gatavā sula. Ar tās palīdzību Jūs varat noteikt sulas porcijas, jo īpaši, ja traukam ir skala mililitros. Atkritumu kolba ir domāta augļu un dārzeņu atliekām, kuri izveidojas spiešanas laikā. No šī trauka ir atkarīgs, cik ilgi Jūs varēsiet spiest sulu bez pārtraukuma. Arī iekraušanas caurules diametrs ir svarīgs, jo, ja tas ir par mazu, Jums nāksies sagriezt produktus pirms ievietošanas mazākos gabaliņos

Patīkami sīkumi

Katram atsevišķam modelim var būt savas ērtas papildu īpašības. Piemēram, citrusaugļu sulu spiedei var būt rokturis-prese, kas pietur un saspiež augli. Centrbēdzes sulu spiede var tikt aprīkota ar stampu, kas virza produktus uz iekārtas iekšieni. Dažas iekārtas ir aizsargātas no slīdēšanas pa galdu ar gumijotām vai piesūcekņu tipa kājiņām. Iespējams, Jūsu noskatītā sulu spiede paredz tādas ekstras kā papildu trauks, tīrīšanas birste vai recepšu buklets. Galvenais ir uzmanīgi izpētīt preci un veikt apdomātu pirkumu, kas priecēs Jūs daudzus gadus.

Nobeigumā īss apkopojums:

  1. Padomājiet, no kādiem augļiem un dārzeņiem plānojat spiest sulu. No tā ir atkarīgs, kāds sulu spiedes tips Jums būs piemērotākais. Citrusaugļu sulas piekritējiem rekomendējam neaizrauties ar pārmērīgo funkcionālu un izvēlēties citrusaugļu sulu spiedi. Centrbēdzes sulu spiede augļiem un dārzeņiem būs laba izvēle tiem, kas dzer sulu uzreiz pēc spiešanas. Veselīga dzīvesveida piekritējiem, kuri vēlas spiest sulu ne tikai no augļiem un dārzeņiem, bet arī no ogam, sēklām un zaļumiem, mēs ieteiktu šneka sulu spiedi.
  2. Apdomājiet vai izrunājiet ar pārdevēju-konsultantu iekārtas jaudu. 1-2 sulas glāzēm dienā pietiks arī ar nelielas jaudas iekārtu, bet lielai ģimenei vai komercdarbībai labāk izvēlēties jaudīgākas sulu spiedes.
  3. Pievērsiet uzmanību ātrumu skaitam. Dažādi darba ātrumi ļauj kvalitatīvāk spiest sulu no dažādiem produktiem, kā arī regulēt biezumu līmeni sulā.
  4. Izvērtējiet sulas trauka un atkritumu tvertnes tilpumu. Šīs divas tvertnes nosaka, cik daudz sulas var pagatavot vienā piegājienā, kā arī cik tādu piegājienu var veikt, netīrot ierīci. Savukārt iekraušanas caurules diametrs nosaka lielāko augļa gabala izmēru, ko var ielikt sulu spiedē.

Apskatīt RD Electronics sulu spiežu izvēli Jūs varat šeit.