Ar maināmu objektīvu jebkurš fotogrāfs – profesionāls vai iesācējs – var izmēģināt savus spēkus dažādu statisku vai dinamisku objektu foto uzņemšanā. Pareizais objektīvs ļaus Jums uzņemt kvalitatīvu fotoattēlu jebkuros apstākļos. Šajā rakstā piedāvājam piemeklēt Jums piemērotāko objektīvu, izskatot, kādiem svarīgiem parametriem ir jāpievērš uzmanība, un kāds objektīvs ir nepieciešams vienai vai citai foto uzņemšanai.

Pamatu pamati: svarīgi parametri, izvēloties objektīvu

  1. Fokusa attālums

    Sākumā tiksim skaidrībā ar tādu svarīgu jēdzienu kā fokusa attālums. Tātad, fokusa attālums ir attālums no objektīva optiskā centra līdz fotokameras plēvei vai sensoram. Jo tie atrodas tuvāk, jo platāks ir objektīva skata leņķis, kas nostājas kā matricas diagonāle objektīva centrs. No šī rādītāja ir atkarīgs tas, cik ļoti objektīvs spēj “pietuvināt” priekšmetu. Tiek norādīts milimetros.

  2. Crop faktors

    Otrais svarīgākais jēdziens – crop faktors, t.i., pilnā kadra diagonāļu (24х36) un fotokameras kadra ar samazinātu matricu attiecība. Objektīvs projicē uz matricu “pilnā kadra” attēlu, fotokameras «crop» (t.i., kameras ar mazāku pilnā kadra diagonāli) saglabā tikai to attēla daļu, kura ir vienāda ar matricas izmēru, bet visu pārējo - nogriež. Tikai tāpēc “crop” fotokameru objektīvi palielina attēlu vairāk par pilnā kadra objektīviem.

  3. Objektīva gaismas stiprums

    Šis ir nākamais svarīgais parametrs visiem objektīviem, kas rāda matricas apgaismojuma intensitātes pakāpi. Ja uz objektīva ir rakstīts “50/1.4”, tad 1.4 – tas ir atvērta objektīva diafragmas izmērs, bet 50 - fokusa attālums.

Izskatīsim pamatformulas:

  • Jo mazāks ir saucēja skaitlis, jo lielāks ir gaismas stiprums, t.i. jo vairāk gaismas objektīvs laiž uz matricu.
  • Jo lielāks ir gaismas stiprums, jo mazāka ir ekspozīcija un asuma dziļums, un jo augstāks ir attēla izplūdums ārpus fokusa.

Objektīviem var būt automātiska vai manuāla asuma uzstādīšana. Ar automātisku fokusēšanu Jums nevajadzēs uzstādīt asumu manuāli, jo fotokamera visu izdarīs pati. Manuāla iestatīšana der pieredzējušiem fotogrāfiem studijas foto uzņemšanas apstākļos vai fotografējot nekustīgus priekšmetus – kluso dabu vai panorāmu.

Stabilitāte un izturība

Attēla stabilizācija – tā ir sīkāko kustību vai fotokameras trīcēšanas mehāniskās kompensācijas funkcija, kas ļauj novērst attēla izplūdumu, ieslēdzot lielu ekspozīciju. Šāda tehnoloģija ir nepieciešama, uzņemot foto nelabvēlīgos apstākļos un pie slikta apgaismojuma.

Objektivi

Turklāt, foto uzņemšanu ietekmē arī konstrukcijas īpatnība, piemēram, autofokusa pievads. Dažiem objektīviem ir iebūvētie motori autofokusēšanai, bet citiem par pievadu kalpo motors, iebūvēts fotokamerā. Turklāt dažiem objektīviem, fokusējot, kustās priekšējās lēcas, kas noved pie polarizācijas vai gradientu filtru novirzes.

Ja Jūs plānojat lielākoties veikt foto uzņemšanu pie dabas, tad ir svarīga arī konstrukcijas izturība, materiāls un svars. Šajā gadījumā, objektīvam ir jābūt izturīgam, noturīgam pret putekļiem un mitrumu, kā arī triecieniem un skrāpējumiem. Šie ir sīkumi, bet, izvēloties objektīvu, tiem arī ir jāpievērš uzmanība.

Objektīvi: to veidi un piemērojums

Īsumā izskatot svarīgus objektīvu pamatraksturojumus, ir jāpievērš uzmanība tam, kādi objektīvi mēdz būt un kādiem mērķiem tiek izmantots katrs no tiem.

  1. Fiks objektīvi

    Fiks objektīvi – tie ir objektīvi ar fiksētu fokusa attālumu; galvenā īpašība – augsta attēla kvalitāte, kuru tie nodrošina, pateicoties kolosāliem asuma un gaismas stipruma rādītājiem. Šādi objektīvi ir vienkārši un izturīgi lietošanā un gandrīz nepakļaujas kaitīgai ārējās vides iedarbībai (piemēram, putekļiem).

    Klasiskais 50-mm objektīvs - tas ir visvienkāršākais fiks-objektīvs, kura fokusa attālums ir 50 mm, gaismas stiprums f/4 un mazs asuma dziļums, kas ļauj uzņemt fotogrāfijas ar superīgu asumu un kvalitāti. Tas ir labākais variants iesācējiem. Taču jums vajadzēs fiziski pietuvināt vai attālināt priekšmetu, pārvietojoties tuvāk vai tālāk no priekšmeta, kuru vēlaties nofotografēt.Visdārgākie fiks objektīvi ir paredzēti “pilnā kadra” profesionālajām fotokamerām ar fokusa attāluma diapazonu 24-75 mm un gaismas stiprumu f/1,4.

    Objektivi
  2. Zoom objektīvi

    Zoom objektīvi – objektīvi ar maināmo fokusa attālumu, kuri ļauj pietuvināt objektus, pateicoties apskata leņķa samazināšanai. Objektīva zoom ir universāls reportāžu, pasākumu vai dabas foto uzņemšanai, jo ar vieglu objektīva rotācijas palīdzību var tuvināt objektus, lai tuvplānā nofotografētu detaļas, bet platleņķa stāvoklī – interjeru vai dabas ainavu. Taču ņemiet vērā, jo lielāka ir objektīva tuvināšanas iespēja, jo grūtāk ir sasniegt kvalitatīvu attēlu. Pat visvienkāršākais zoom objektīvs nodrošinās lieliskus attēlus, kurus pēc tam var izdrukāt 10х15 vai 15х20 cm formātā, bet diez vai tas varēs piedāvāt augstu kvalitāti lieliem plakātiem.

  3. Īpaši plata leņķa и platleņķa objektīvi

    Īpaši plata leņķa objektīvi – tie objektīvi, kuru fokusa attālums ir 24-35 mm un 7-24 mm, tajā laikā kad dabīgais fokusa attālums cilvēka acij ir 45-55 mm. Īpaši plata leņķa objektīviem ir ļoti plats apskata leņķis, kas der lielu objektu foto uzņemšanai no tuva attāluma (piemēram, mēbeles priekšmeti, ēkas utt.). Turklāt, vēl ir tādi īpaši plata leņķa objektīvi kā «fish eye» jeb «zivs acs», kuri izkropļo telpu un ļauj saņemt attēlā “izliektus” dzīvus un nedzīvus priekšmetus kā greizajā spogulī.

  4. Teleobjektīvi

    Teleobjektīvi – tie ir objektīvi ar lielu fokusa attālumu, kas ir paredzēti priekšmetu foto uzņemšanai no attāluma: mājas, koki, kalni, cilvēki, putni utt. Tie ļauj saglabāt drošu attālumu starp fotogrāfu un foto objektu, un tāpēc to visbiežāk izmanto reportāžu foto uzņemšanai. Dzīvnieku pasaules foto uzņemšanai visi fotogrāfi rekomendē labāk izmantot fiks vai zoom objektīvu ar fokusa attālumu ne mazāk par 400-500 mm un ultra augstu gaismas stiprumu, jo pat gaišā vasaras dienā apgaismojums var būt nepietiekams.

    Objektivi
  5. Objektīvi ēku un dabas foto uzņemšanai

    Objektīvs arhitektūras foto uzņemšanai – tas ir platleņķa objektīvs ar labi kompensētu kadra ģeometriju, kas piedāvā taisnu līniju un leņķu saglabāšanu, uzņemot arhitektūras celtnes. Daži foto uzņemšanas profesionāļi dod priekšroku noapaļotai formai un tāpēc izmanto “zivs acs” vai "tilt šift" (tilt shift) objektīvus, pēdējais no kuriem ļauj nofotografēt reālu pasauli kā mazu rotaļu pasauli.

    Ainavu objektīvs – tas ir objektīvs ar paaugstinātu detalizāciju, asumu, turklāt nav obligāti ar atvērtu diafragmu, un ar zemu hromatisku aberāciju līmeni. Šīs prasības attiecas uz visiem objektīviem, kurus parasti izmanto ainavu foto uzņemšanai, proti: platleņķa, tele- vai zoom objektīvi, pēdējos no kuriem rekomendē fotogrāfijas iesācējiem.

  6. Portretu objektīvi

    Portretu objektīvs - tas ir vidējs teleobjektīvs ar fokusa attālumu 77 – 135 mm, kas nodrošina asu objekta attēlu uz izplūduša fona. Pat ja portretu objektīvi ne vienmēr dod labu kadra asumu ar atvērtu diafragmu, tie lieliski nodod sejas ādas faktūru, neizceļot tās trūkumus un neprasot attēla pēcapstrādi Photoshop vai citā programmā.

  7. Makro objektīvi

    Makro objektīvs – tas ir objektīvs, kas spēj fokusēties uz ļoti mazām distancēm (30-300 mm), saglabājot nepārspējamu asumu un kadra kontrastu, tādā veidā nodrošinot foto uzņemšanas mērogu pluss/mīnuss 1:1 (priekšmeta izmēri sader ar tā projekcijas izmēriem uz matricas). Makro objektīvi ļauj veikt satriecošus dzīvās dabas fotoattēlus sīkākajās detaļās, ļaujot Jums saskatīt pat vissmalkāko tauriņa spārnu zīmējumu fragmentu.

Kādu objektīvu izvēlēties?

Izvēlēties objektīvu Jūs varēsiet tikai tad, kad noteiksiet, kāda veida foto uzņemšanai tas būs Jums vajadzīgs:

Ja Jūs esat iesācējs fotogrāfijā un tikai sākat piepildīt savas ieceres, tad Jums ir jāiegādājas klasiskais 50 mm fiks objektīvs, kas iemācīs Jūs strādāt ar gaismu, krāsu un attālumu. Tāpat Jūs varat izvēlēties vienkāršu zoom objektīvu, kas ļaus Jums tuvināt vēlamo objektu, atrodoties attālumā, lai uzņemtu dzīvu dabu un arhitektūru.

Ja Jums patīk redzēt fotoattēlos vissīkākās detaļas un smalkas līnijas pat uz vismazākajiem objektiem, kā arī ja Jums jau ir foto uzņemšanas iemaņas, tad labāk iegādāties makro objektīvu.

Portretu foto uzņemšanai studijā nav nekā labāka par portretu objektīvu.

Tele objektīvs kļūs par lielisku profesionāla, pieredzējuša fotogrāfa izvēli ainavu un dzīvās dabas foto uzņemšanai.

Platleņķa objektīvs pieredzējuša fotogrāfa rokās spēs nofotografēt mājas fasādes tā, ka Jūs varēsiet brīnīties par to, cik skaistā pilsētā Jūs dzīvojat.