Šujmašīna un overloks – tās ir svarīgas lietas saimniecībā bez kurām īstai saimniecei neiztikt. Šujmašīnas tiek piedāvātas plašā izvēlē, tāpēc izvēlēties pašu piemērotāko ir grūti. Viss par un ap šujmašīnām un overlokiem šajā apskatā.

Šujmašīnas: veidi un piemērojums

Mehāniskā šujmašīna no Singer

mūsdienās ir liels retums. Šādas šujmašīnas, pat ja tās ir palikušas mantojumā no vecmammas, diez vai tiks izmantotas tā, kā tās ir paredzēts izmantot. Šādas šujmašīnas var kalpot kā galdiņi vai kādi citi interjera elementi.

Elektromehāniskā šujmašīna

ir pati izplatītākā, ērtākā un ierastākā lietošanā. Tādai šujmašīnai ir elektromotors, kurš darbina riteni un adatu. Savukārt šūšanas režīmus Jūs varat izvēlēties, pagriežot pārslēdzējus un korpusa. Jo ātrāk Jūs spiedīsiet uz pedāļa zem galda, jo ātrāk šūs šujmašīna. Neskatoties uz to, ka tai ir maz opciju, elektromehāniskā šujmašīna – tā ir klasika, ar kuru sāk visas šuvējas un kura ir neaizvietojama jebkuras saimnieces mājās.

Elektroniskā šujmašīna

ir vairāk piemērota pieredzējušām šuvējām. Tāda šujmašīna ir aprīkota ar elektrisko pievadu un pogām uz priekšējā paneļa režīmu pārslēgšanai, savukārt tās adatu vada mikroprocesors. Elektroniskās šujmašīnas mēdz būt ar dažādu režīmu daudzumu, pārsvarā tas ir atkarīgs no to atmiņas apjoma. Dažas šujmašīnas prot izšūt, bet citas – apstrādāt auduma malas.

Tieši tāpēc, pirms izdarīt izvēli, sastādiet sarakstu ar režīmiem, kuri Jums ir nepieciešami un kuriem noteikti ir jābūt šujmašīnai. Tālāk pārejiet pie citiem parametriem.

Datorizēta šujmašīna

atšķiras no elektroniskās tikai ar to, ka tai var pieslēgt datoru un ieprogrammēt jebkurus šūšanas vai izšūšanas režīmus.

Izšūšanas mašīna

ir paredzēta sarežģītu krāsainu un melnbaltu rakstu veidošanai, diemžēl šāda šujmašīna nespēs Jums sašūt jaunus svārkus vai bikses.

Overloks

– tā ir tāda šujmašīna, kuru izmanto auduma malu apgriešanai un apstrādei, tas novērš šuvju iziršanu, nostiprina tās un piešķir glītu izskatu izstrādājumam. Ne gluži katra šujmašīna ir spējīga apstrādāt auduma malas, sevišķi, ja šis audums ir trikotāža, tieši tāpēc meistari parasti iegādājas sev overloku. Tāpat, kā izšūšanas mašīnas gadījumā, arī overloks nespēj aizstāt pilnvērtīgu šujmašīnu. Ja Jūs meklējat sev piemērotu overloku, pievērsiet uzmanību modeļiem ar 2-4 diegiem.

Aizdomājieties, kādam nolūkam Jums ir nepieciešama šujmašīna: vai Jūs plānojat to izmantot regulāri vai tikai īpašos gadījumos, vai Jums ir nepieciešams overloks vai arī Jūs gribat nodarboties ar izšūšanu. No Jūsu atbildes uz šo jautājumu būs atkarīgs tas, kādas funkcijas būs Jūsu šujmašīnā, kādi būs tās izmēri un cena. Apskatīsim sīkāk galvenos parametrus šujmašīnas izvēlē.

Ātrums

Šujmašīnas atšķiras pēc ātruma, kurš maina adatas dūrienu daudzumu minūtē.

Vidējā šujmašīna šūšanai mājas apstākļos veic ne mazāk par 1000 dūrieniem minūtē, savukārt profesionālā šujmašīna – no 5000.

Minimālais rādītājs overlokam – 1500 dūrieni minūtē.

Operāciju daudzums un līniju tips

Citi svarīgi parametri ir operāciju daudzums un līniju tips, kurus veic šujmašīna. Jo augstāki ir šie rādītāji, jo vairāk iespēju nodrošina šujmašīna Jūsu ideju realizēšanai.

Galvenās operācijas, uz kurām jābūt spējīgai šujmašīnai: slēptā līnija, slēptā elastīgā līnija, overloka līnija, reverss (atpakaļgaita), cilpas veidošana pogai.

Minimāli šujmašīnas spēj izpildīt no 15 līdz 30 līniju tipu, piemēram, taisno, trīskāršo, savienojošo, dekoratīvo, zigzagu utt.

Protams, overlokam šis daudzums ir ievērojami mazāks, tas vidēji spēj izpildīt 4 līniju tipus.

Spoles tips

Spole atbild par apakšējā diega ievadi šuvē un mēdz būt tāda, kas šūpojas (nodrošina zemu šūšanas ātrumu un šauru līniju) vai rotējošā (nodrošina plūdenu darbību un neizlaiž dūrienus).

Šujmašīna ar horizontālo spoli ir visizplatītākais tips, jo tas ir visai ērts spolītes uzpildei.

Savukārt šujmašīna ar vertikālo spoli attiecas pie profesionālākiem variantiem un pieprasa zināmu pieredzi lietošanā.

Darbs ar dažādiem audumiem

Ja Jūs plānojat strādāt ar dažādiem audumiem, tad pievērsiet uzmanību tādam parametram kā dūriena garums. Parasta šujmašīna veic 4 mm dūrienu, savukārt profesionālie modeļi – 6 mm.

Turklāt, dažas šujmašīnas ļauj Jums regulēt ķepiņas spiedienu uz audumu. Šis parametrs ir īpaši svarīgs, ja Jūsu šujmašīna tiks izmantota “kaprīzu” audumu apstrādei, piemēram, trikotāžai.

Ja Jūs vēl tikai mācāties šūt vai Jums ir vien neliela pieredze darbā ar problemātiskiem audumiem, tad Jums ir nepieciešama šujmašīna ar automātisku ķepiņas spiediena regulēšanu.

Šuves nostiprināšana

Reverss – tā ir svarīga funkcija, ja šujmašīnai nav automātiskā režīma šuves nostiprināšanai. Šujmašīna ar reversu īsteno šūšanu atpakaļgaitā un, tādējādi, nostiprina šuvi. Līnijas nostiprināšanai šujmašīnai vajag vismaz 2-3 reizes nobraukt uz priekšu un atpakaļ pa vienu un to pašu šuvi.

Cilpa pogai

Šujmašīnas prot izveidot cilpas pogām, turklāt bieži vien šujmašīna pati ar ķepiņas palīdzību izmēra cilpas lielumu, izpilda līniju, un saimniecei atliek tikai veikt griezumu pogai.

Šujmašīna ar pusautomātisko režīmu pieredzējušām šuvējām nodrošina iespēju pašai iestatīt šo parametru, taču tam ir nepieciešams zināt precīzu cilpas lielumu.

Apslēptā līnija

Šujmašīna viegli izveidos apslēpto līniju, kura nebūs pamanāma uz izstrādājuma virspuses, kas ir ļoti svarīgi, ja Jūs plānojat bieži apgriezt un apstrādāt apģērba malas.

Šujmašīna pieredzējušai šuvējai spēj veikt elastīgu un vienkāršu apslēpto līniju, izejot no auduma kvalitātes.

 

Kopsavilkums

Izvēlēties šujmašīnu nav tik grūti, ja zināt, kādiem mērķiem un cik bieži Jūs to izmantosiet:

  1. Šujmašīna profesionāļiem ir daudz prasīgāka – tai noteikti ir jābūt elektroniskai vai datorizētai šujmašīnai ar rotējošo spoli, šuves nostiprināšanu un iespēju strādāt ar dažādiem audumiem. Profesionālai šuvējai neiztikt arī bez atsevišķi stāvošā overloka ar 4 diegiem.
  2. Ja šujmašīna Jums ir nepieciešama, lai laiku pa laikam patrenētos šūšanā vai atjaunot kādu lietu, tad elektromehāniskā šujmašīna – tā ir Jūsu izvēle. Pārliecinieties, ka tā ir aprīkota ar overloku, reversu, automātisko cilpu pogai un vismaz 30 dažādiem līnijas tipiem un programmām.
  3. Tiem, kuriem patīk izšūt, būs piemērota izšūšanas mašīna vai datorizēta šujmašīna, ar kuras palīdzību var radīt jebkurus rakstus un zīmējumus.