Stacionārais dators – vai tas ir nepieciešams laikā, kad pār pasauli valda augstākās paaudzes viedierīces, t.i. planšetdatori, viedtālruņi un portatīvie datori? Vai datorspēlēm pietiks ar portatīvo datoru jeb tomēr bez stacionārā neiztikt? Ņemot vērā plašo piedāvājumu klāstu, neviens planšetdators, portatīvais dators vai viedtālrunis nevarēs konkurēt jaudas, ātruma, atmiņas apjoma ziņā ar stacionārā datora dotībām. Tāpēc pat mūsdienās stacionārais dators ir nepieciešams nopietna darba izpildei, mācībām, spēlēm, kā arī ir ļoti aktuāls administratīvās/biroja darbavietas iekārtošanai.

Šajā rakstā Jūs uzzināsiet, kā pareizi izvēlēties stacionāro datoru! Starp citu, esam veltījuši atsevišķu rakstu tam, kā izvēlēties Apple ražotāja stacionāros datorus, izlasīt to var šeit.

Ar ko sākt?

No sākuma iesakām noteikt kādiem mērķiem Jūs vēlaties iegādāties datoru. Ja tas ir standarta scenārijs – interneta pārlūkošanai, dokumentiem, filmām un dažām spēlēm – izvēle ir ļoti plaša. Jūs varat iegādāties gandrīz jebkuru mūsdienīgu datoru un to īpašības būs pietiekamas. Savukārt, ja Jums patīk spēlēt datorspēles – ir vērts veltīt īpašu uzmanību tieši spēļu datoru piedāvājumam. Jaudīgs rīks un tanī iebūvētie komponenti iepriecinās Jūs spēles laikā. Klājā nākušie datori viss-vienā (dators monobloks) ir līderi izmēru ziņā. Šī veida datorus ir vērtīgi izpētīt, ja Jums ir svarīgs datora izmērs. Starp citu, ja Jums ir brīvas vietas trūkums, noderēs dators Compute stick -  kas ir līdzīgs USB flash atmiņai. Šī veida datorus vienkārši jāpieslēdz pie televizora un var lietot!

Kādus stacionāros ražo mūsdienās?

Stacionārā datora iegāde šobrīd nemaz nav tik viegla. Galvenokārt tas ir tāpēc, ka datoru zīmoli tirgū ir nopērkami tik daudzu, sākot no vienkāršiem, ikdienai paredzētiem, līdz neticami lielas veiktspējas modeļiem. Godīgi sakot, mūsdienu datori atšķiras ne vien pēc tehniskās specifikācijas, bet arī dizaina un izmēra. Tos ir kļuvis vieglāk transportēt!

datori

Universāls galda dators – visnotaļ ierasts sistēmas bloks, kurā ir iekļautas visas datora komponentes. Tam klāt tiek pieslēgts monitors, tastatūra, datorpele, internets un skaļruņi. Tā galvenā priekšrocība ir pilnveidošanas iespējas. Jūs bez piepūlēs varat viegli uzlabot datoru, aizstājot tā jebkuru sistēmas sastāvdaļu, piemēram, pieslēgt jaudīgāku procesoru, videokarti vai pievienot atmiņu. Ir vērts piebilst, ka pasaulē plaši pazīstami zīmoli cenšas samazināt savu modeļu izmērus, tāpēc mūsdienu stacionāro galda datoru nevar salīdzināt ar to priekštečiem.

Kompakts dators – viss tas, kas minēts iepriekš, tikai ļoti kompaktā korpusā. Iespējas papildināt datora komponentes atsevišķiem modeļu ražotājiem var būt ierobežotas. Piemēram, datoram pievienot otru cieto disku, visticamāk, nebūs iespējams, jo korpusā pietrūkst vietas. No otras puses, dators kas burtiski ir plaukstas lielumā ar pilnvērtīgu jaudas iespēju, piemēram, Intel NUC, ir ideāls risinājums visdažādākiem lietotājiem.

Monobloks (all-in-one, “viss-vienā”) – dators un monitors ir apvienots vienā korpusā. Vēsturiski, monobloka formātā tiek ražoti Apple datori, taču mūsdienās klājā iznāca iedvesmojošs monobloku daudzums ar Windows OS.

Mobonloki ir visnotaļ ērti, aizņem maz vietas uz darba virsmas (ne vairāk kā viens monitors) un lieliski pilnveido interjeru.

Vai tad ir nepieciešams stāstīt par to, cik patīkami lietot datoru, kam nav jāpieslēdz klāt desmitiem vadu?!

Mikrodators (Compute stick) ļoti kompakts dators USB flash līdzīgā korpusā, kas ir jāpieslēdz pie televizora ar HDMI. Internetam šis dators pieslēdzas ar Wi-Fi palīdzību, tastatūru un datorpeli var pieslēgt ar bluetooth. Viena no raksturiezīmēm ir zemāka veiktspēja, taču izmēra un lietošanas ērtuma ziņa mikrodatoram nav konkurentu. Īpaši patīkami ir pārvērst savu “veco” televizoru “gudrajā” mūsdienu ierīcē un skatīties filmas tiešsaistē.

datori

Kāda veiktspēja ir pietiekama?

Pašreiz datoru ražotāji piekopj sacīkstes pēc labāka un jaudīgāka procesora. Arī mēs piekrītam, ka procesors ir svarīgākais elements, lai dators darbotos ātri. Tas gan nenozīmē, ka obligāti jāmeklē procesors ar vislabākajiem rādītājiem.

  1. Lai Jūs būtu pārliecināti, ka dators darbosies pienācīgi ātri, iesakām meklēt datoru ar procesoru Intel Core i3, kuram ir vismaz 2.5 GHz takts frekvence, 4GB operatīvā atmiņa, 500GB cietais disks un Intel HD Graphics videokarte. Protams, katrs no mums pats nosaka nepieciešamos kritērijus sava datora iegādei. Mūsu minētiem kritērijiem ir tikai rekomendējošs raksturs.
  2. Vidējās klases dators pēc parametriem varētu būt: procesors Intel Core i5 vai AMD Ryzen ar 3 GHz takts frekvenci, 8GB operatīvā atmiņa, 120GB SSD disks plus parastais cietais disks ar 1TB apjomu, videokarte Nvidia vai AMD Radeon ar 1 GB iekšējo atmiņu.
  3. Augstākās klases dators pēc parametriem varētu būt: pēdējās paaudzes procesors Intel Core i7 vai AMD Ryzen ar frekvenci vismaz 3 GHz, 16GB operatīvā atmiņa, SSD disks 240GB plus vienkāršais cietais disks 2TB apjomā, jaudīga premium klases videokarte Nvidia vai AMD Radeon ar 2GB iekšējo atmiņu.

Protams, pastāv datori ar daudz pieticīgākām iespējām, piemēram, datori ar procesoru Intel Atom arī darbojas pietiekami labi. Piedāvājumā pastāv arī daudz jaudīgākas mašīnas nekā minējām iepriekš. Tās ražotas galvenokārt aktīviem datorspēļu spēlētājiem.

Būtiska ir arī datora operētājsistēma!

Operētājsistēma ir galvenā programma, kas nosaka datora darbību, tā iespējas un ērtuma pakāpi.

  1. Windows

    Parādoties Windows 10, arvien lielāks datoru klāsts tiek piedāvāts ar šo operētājsistēmu. Tā ir vispopulārākā un universālāka sistēma – patiks gan biroja darba izpildīšanai, gan spēlēm, gan jebkura virziena profesionālai darbībai.

  2. Linux

    Atvērtā OS sistēma, kas tiek piedāvāta bez maksas. Kopumā, darbaspējīgs variants, īpaši ja nepieciešams ietaupīt un ir iespēja veltīt laiku sistēmas izpētei (būs jāpierod pie jaunas sistēmas lietošanas). Šī sistēma atšķiras no pārējām ar augstu stabilitāti un aizsardzību pret vīrusiem, taču spēles ar Linux ir ļoti maz...

  3. DOS

    Pastāv arī datoru komplektācijas bez iebūvētas/instalētas operētājsistēmas (apzīmē ar Free DOS, No OS utt.). Šādi varianti labi noder tiem, kas vēlās uzinstalēt operētājsistēmu pašu spēkiem.

datori

Vai varu komplektēt stacionāro datoru pats?

Kopumā datora komponentu salikšana pašu spēkiem ir ilgs un nopietns process. Bet par to ne šajā rakstā! Jebkurā gadījumā vēlamies atzīmēt, ka individuāli komplektējot datoru:

  • Jūs varat ietaupīt naudas līdzekļus

  • Būs iespējams iekļaut datorā Jūsu izvelētā ražotāja/zīmola komponentes

  • Ņemot vērā savas vajadzības, varat precīzi salikt datoru tā, kā Jums tīk

Svarīgi minēt, ka datora komplektēšana nemaz nav tik viegla. Jums būs nepieciešamas iemaņas, citādi process var pārvērsties grūtajā uzdevumā. Rezultātā gaidas var būt neapmierinātas...