Stikla keramikas plīts virsmas ir diezgan plaši sastopamas modernajās virtuvēs. Iebūvējamā sadzīves tehnika vispār kļūst arvien populārāka, jo tā izskatās stilīgi, turklāt arī taupa vietu, ļaujot virtuvi iekārtot pēc iespējas labāk.

Stikla keramikas ēdiena pagatavošanas virsmām sildīšanas elementi ir paslēpti zem virsmas. Kā tas ir, Jūs jautāsiet? Pavisam vienkārši – ne tā, kā tas ir gāzes virsmām! Jūs vairs nevarat apdedzināties ar uguns liesmu, Jums nav nepieciešami nebeidzamie sērkociņi! Sildīšanas zonas, sevišķi Hi-Light, uzkarsīs acumirklī, atstājot pārējo paneļa virsmu aukstu.

Dažām keramikas virsmām Jūs paši varat izvēlēties sildīšanas zonas, balstoties uz trauka apakšas diametra, savukārt funkcija “Atlikušā siltuma indikācija” paziņos Jums par to, vai plīts deglis jau ir atdzisis. Izklausās labi? Tā vēl nav pat puse no visām priekšrocībām, kuras sniedz keramiskā plīts virsma!

Par izvēles iespējām

Keramiskās plīts virsmas mēdz būt diezgan dažādas. Sāksim ar to, ka tās atšķiras pēc ēdiena gatavošanas zonu skaita. Mēdz būt 2, 3, 4 vai pat 5 zonas. Tās izvēlēties iesakām atkarībā no tā, cik daudz cilvēku Jums ir ģimenē, kā arī cik daudz dažādu ēdienu Jūs plānojat gatavot vienlaicīgi.

Jāpiemin, ka šīs pašas zonas var būt arī paplašinātas. Ko tas nozīmē? To, ka viena zona vienlaicīgi var kalpot kā veselas divas un Jūs varat izvēlēties, kāda izmēra traukā gatavot ēdienu. Piemēram, uz paplašinātās zonas Jūs varat gatavot vai nu mazākā katlā, vai nu lielākā. Tas ir ļoti ērti, jo tādā veidā virsma pati Jums pielāgojas.

Stils un tehnoloģijas

Kā jau minējām iepriekš, keramiskās plīts virsmas izskatās ļoti moderni, sevišķi mūsdienīgā virtuvē ar 21. gadsimta interjeru. Visbiežāk tās ir sastopamas klasiskajā melnajā krāsā, eleganti “ieliktas” rāmī vai bez tā, ar skārienjutīgo vai ērtu mehānisko vadību, modernām funkcijām u.tml. Runāt par to var daudz un ilgi.
Minēsim dažas no tehnoloģijām:

  1. Jums noteikti patiks tehnoloģija “Stop&Go”. Nospiežot pogu, visas virsmas zonas sāk funkcionēt siltuma uzturēšanas režīmā, bet nospiežot šo pogu atkal, ieslēdzas visi iestatījumi, kuri darbojās pirms tam. Tas ir visai noderīgi, ja Jums vajag negaidīti atstāt virtuvi uz pāris minūtēm.
  2. Taimeris jeb ierīce laika programmēšanai noderēs, lai varētu labāk sekot līdzi ēdiena pagatavošanai. Jums vairs nenāksies skaitīt minūtes, taimeris pats Jums paziņos, kad ēdiens būs gatavs.
  3. Jau minētā atlikušā siltuma indikācija ir cita vērtīga funkcija. Tā pasargās Jūs no iespējamiem apdegumiem, paziņojot ar gaismas signālu par to, ka uzsildes zona vēl nav atdzisusi un tai vēl nav vēlams pieskarties. Šādu funkciju var izmantot sautēšanas režīmam vai jau pagatavota ēdiena siltuma uzturēšanai.
  4.  

Izklausās pārāk labi, lai būtu patiesība?

Ne viss ir tik skaisti. Parunāsim nedaudz par keramiskās virsmas trūkumiem.

Izrādās, apmēram 30% no visas izmantotās enerģijas, gatavojot uz keramiskās plīts virsmas, burtiski “aiziet gaisā”, tāpēc elektroenerģijas patēriņš ir visai gigantisks. Tāpēc, ja Jūs neesat gatavi pārmaksāt par elektrību, tad šis variants Jums nebūs piemērots, taču, ja Jums ir svarīgas visas iepriekš minētās priekšrocības, tad vismaz šeit nāksies piekāpties.

Cits mīnuss ir tāds, ka stikla keramika ir diezgan problemātiska tīrīšanā un kopšanā. Uz melnās keramikas ir lieliski pamanāmi putekļi vai netīrumi, tāpēc samierinieties ar domu, ka virsmu nāksies tīrīt daudz un dikti. Taču jāsaka, ka tas ir patīkamāk nekā mēģināt atberzt kaļķakmeni apkārt čuguna plīts virsmas apļiem!

Izvērtējiet, kas Jums ir svarīgi un izvēlieties to virsmu ēdiena pagatavošanai, kura ir piemērota tieši Jūsu virtuvei un Jūsu ģimenei!